افزایش تعداد اعدام شدگان ارومیه به ۳ تن

با احتساب اعدام یک زن در سحرگاه روز چهارشنبه در زندان ارومیه تعداد اعدام شدگان این زندان به ۳ تن افزایش یافت. همزمان زندان رجایی شهر کرج نیز شاهد اجرای ۲ حکم اعدام بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در حالیکه هرانا پیش تر خبر از اجرای حکم اعدام ۲ زندانی در زندان ارومیه داده بود بنابر جدیدترین اطلاعات دریافتی این عدد به ۳ تن افزایش یافته است.

یک زن (با هویت در دست بررسی)، سومین زندانی است که سحرگاه چهارشنبه از بابت اتهام قتل به همراه ۲ زندانی مرد دیگر اعدام شده است.

سلمان خان علیزاده، نفر چهارم از گروه زندانیان در آستانه اعدام بود که با موافقت اولیای دم با اعطای زمان بیشتر حکمش متوقف شد و به بند خود بازگشت.

هرانا امروز در گرازشی دیگر تایید کرد، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۷، همزمان با اعدامهای ارومیه دستکم ۲ زندانی متهم به “قتل”در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

هویت این زندانیان “جواد دارابی” و “محمد نورافکن” از اندرزگاه ۱ زندان رجایی شهر کرج توسط هرانا احراز شده است.

جواد دارابی هفته گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود که نهایتآ امروز حکمش اجرا گردید.

هیچ یک از ۵ اعدام صورت گرفته در روز چهارشنبه در ایران توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.