گزارش تکمیلی از اعدام ۳ زندانی در ارومیه

روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه، سه زندانی با اتهام “قتل” در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. یک زن و دو مرد زندانیانی بودند که با اتهام قتل در این زندان به پای چوبه دار رفتند. در سایه سکوت نهادهای قضایی هویت این سه زندانی توسط هرانا به شرح ادامه، احراز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۷، سه زندانی با اتهام “قتل” در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

این زندانیان از اندرزگاه های مختلف زندان ارومیه، روز سه شنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این محل منتقل شده بودند.

هویت ۲ زندانی اعدام شده که توسط هرانا احراز شده “شهباز ابراهیمی” و “محمد روشن” است.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “شهباز ابراهیمی” اهل سردشت و “محمد روشن” اهل ارومیه، با اتهام “قتل”، صبح روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۷در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند”.

یک زن (با هویت در دست بررسی)، سومین زندانی است که سحرگاه چهارشنبه از بابت اتهام “قتل” اعدام شد.

زندان مرکزی ارومیه

سلمان خان علیزاده، نفر چهارم از گروه زندانیان در آستانه اعدام بود که با موافقت اولیای دم با اعطای زمان بیشتر حکمش متوقف شد و به بند خود بازگشت.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.