نامه فعالان حقوق دراویش از زندان و تشریح دلایل عدم حضور در جلسات دادگاه انقلاب

شش تن از فعالان حقوق دراویش که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده و اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس هستند با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس زندان ضمن تشریح دلایل عدم حضورشان در جلسات دادگاه اعلام کردند که تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی، در دادگاه حضور نخواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور،  شش نفر از مدیران و همکاران وبسایت مجذوبان نور که در جریان گلستان هفتم بازداشت و در زندان تهران بزرگ محبوس هستند در نامه‌ای به رئیس زندان، دلایل عدم حضور خود در جلسات محاکمه دادگاه انقلاب را تشریح کردند. متن این نامه بدین شرح است:

“ریاست محترم زندان تهران بزرگ

با سلام

ما جمعی از مدیران و همکاران وبسایت مجذوبان نور (پایگاه مستقل خبری-فرهنگی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی) که در شب یکم اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان حادثه‌ی گلستان هفتم با خشن‌ترین رفتارها و ضرب و شتم شدید توسط عوامل انتظامی و لباس‌شخصی به همراه عده کثیری از برادران و خواهرانمان بازداشت و در فرآیندی ناقضِ اصل حاکمیتِ قانون و بدون بهره‌مندی از دادرسی عادلانه تحت عناوین اتهامی اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در درویشی، تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی، عضویت در تشکیلات ضدامنیتی مجذوبان نور، اخلال در نظم عمومی و تمرد نسبت به مأمورین پلیس مورد تعقیب قضایی قرار گرفتیم.

در این حادثه، مولا و مقتدایمان جناب آقای دکتر نورعلی تابنده که از حقوقدانان برجسته می‌باشند در حصر خانگی قرار گرفته و با گذشت پنج ماه هنوز هیچ مقام و مرجعی درخصوص این رفتار و محدودیت غیرقانونی حاضر به پاسخگویی نیست.

برادرمان درویش محمد راجی در آن حادثه به شهادت رسید. درویش جوانمرد محمد ثلاث علیرغم همه ابهامات در پرونده‌اش در سریعترین زمان ممکن به دار آویخته شد.

خواهران اسیرمان در بدترین شرایط زندان قرچک با محدودیت‌ها و محرومیت‌های غیرقانونی دست و پنجه نرم می‌کنند و فریادرسی نیست و تعدادی از آنها به مجازات حبس‌های طویل‌المدت پنج‌ساله محکوم شده‌اند.

عده‌ای از برادرانمان که تاکنون از سوی دادگاه‌های انقلاب برای محاکمه دعوت به حضور شده‌اند، شعب این دادگاه از پذیرش وکلای تعیینی و انتخابی توسط دراویش استنکاف کرده و جلسات دادرسی غیرقانونی در کمترین زمان ممکن توأم با تحقیر و استخفاف و ارعاب درویشان و اهانت به ساحت بزرگ این طریقت عرفانی و با طرح سؤالات تلقینی و تفتیش عقیده، بدون حضور وکیل‌مدافع و دسترسی به پرونده و مطالعه اوراق و تدارک دفاع، برگزار و در نهایت احکام از پیش انشا و تایپ‌شده فاقد مبنا و وجاهت حقوقی و قانونی مبنی بر حبس‌های طولانی، شلاق، تبعید و محرومیت‌های اجتماعی در همان روز محاکمه یا در کمتر از یک هفته به آنها ابلاغ شده و این یعنی نقض فاحش حقوق دفاعی متهم و خدشه بر روند دادرسی عادلانه و منصفانه و فقدان دادگستری شایسته.

ما در چنین شرایطی، حضور در جلسات نمایشی دادگاه انقلاب را خیانت به عدالت و موجب وهن جامعه حقوقی کشور می‌دانیم و هر زمان قضات پرونده‌های درویشان گنابادی در جریان گلستان هفتم مورد پیگرد و مجازات قرار گرفتند شاید بتوان گفت کورسویی از عدالت هنوز باقی است و بعد ما را به دادگاه فراخوانید تا در دادگاهی علنی و با رعایت شرایط دادرسی منصفانه در انظار عمومی به دفاع از خود بپردازیم.

با احترام

رضا انتصاری، کسری نوری، مصطفی عبدی، سینا انتصاری، صالح‌الدین مرادی، محمد شریفی‌مقدم

طی هفته گذشته جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران ضمن اشاره به اجرای حکم اعدام محمد ثلاث در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور دویست و ده فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.