تجمعات قلعه بابک؛ تعداد بازداشت شدگان به ۱۷ تن رسید

در آستانه گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده در آذربایجان امروز چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ سه فعال ترک (آذری) دیگر در شهرهای اهر، مغان و ارومیه بازداشت شدند، با احتساب این بازداشت تعداد دستگیر شدگان روزهای اخیر مناطق شمال غرب کشوربه دست کم ۱۷ تن می رسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تا روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه ۱۷ تن از فعالان ترک (آذری) در شهرهای مختلف استان های آذربایجان و اردبیل توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. حداقل ۹ تن دیگر نیز تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

“کیومرث اسلامی” در مغان، “فرج نوری” در اهر و “مرتضی یزدانی” در ارومیه سه فعالی هستند که پس از بازداشت، به مکان نامعلومی انتقال داده شده‌اند.

با احتساب ۳ بازداشت شده جدید، شمار بازداشت شدگان ترک (آذری) این روزها به ۱۷ تن افزایش می‌یابد. کماکان احتمال افزایش این تعداد نیز وجود دارد.

از زندان اردبیل نیز خبر می‌رسد که ۱۲ تن از ۱۴ بازداشتی‌های دیروز که به بند سلامت آن زندان منتقل شده‌ان پس از اعتراض به عدم تفکیک بندها مورد هجوم و ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

بنا بر گزارشات دریافتی طی این درگیری، چشم چپ علی واثقی آسیب دیده و دست مهدی هوشمند و یکی از دندان‌های رحیم غلامی در این ضرب و شتم شکسته است.

در ادامه احضار،‌ تهدید و بازجویی‌ها نیز “محرم کامرانی“، “صالح ملاعباسی“، “اکبر ابول‌زاده“، “نیما عباس‌پور” و” مهدی زنجیر بلاغی” در اهر، “فردین مرادپور”، “رامین جبرائیلی”، “سیامک کوشی“، “ابولفضل جانی”، “ناصرعلی‌مرادی”، “یونس زاریون”، “رشید دانشجویی” و “سجاد بداغی” در تبریز احضار و ضمن بازجویی تهدید به بازداشت شده‌اند.

از سرنوشت و محل نگهداری “عباس لسانی” کماکان اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است که طی روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه نیز ۱۰ تن به نام‌های “رحیم غلامی“، “مهدی هوشمند” و “عبدالله هوشمند” در اردبیل، “رحیم ساسانی” و “سجاد صدقی” در تبریز، “مرتضی محمدی” در اهر، “ابراهیم نوری“، “جعفر رستمی‌راد” و “سجاد جولانی” در تهران و “مجتبی عبدلی” در بستان آباد بازداشت شدند.

روز دوشنبه ۱۱ تیرماه نیز چهار تن از فعالان شناخته شده ساکن اردبیل به نام‌های “عسگر اکبرزاده”، “علی واثقی”، “سعید صادقی‌فر” و “عباس لسانی” توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

علاوه بر بازداشت های فوق، تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت یا احضار جمع دیگری از فعالان این منطقه بی نتیجه مانده است بنابراین می‌توان گفت دست کم ۹ فرد دیگر نیز تحت تعقیب یا در معرض بازداشت هستند،

اولدوز قاسمی و اشکان سعادت‌پور در ارومیه، مجید نقی زاده در اهر، جواد احمدی یئکانلی در خوی، علی خیرجو، مرتضی پروین، مهدی اژدری، میثم جولانی و رحیم نوروزی در اردبیل هویت افرادی است که تحت تعقیب قرار گرفته اند.

احتمال می‌رود این بازداشت‌ها قسمتی از تلاش دستگاه امنیتی همزمان با فرارسیدن موعد تجمعات سالانه “قلعه بابک” (۱۴ و ۱۵ تیرماه) در این منطقه و ممانعت از برگزاری آن باشد.

گفته می‌شود در مسیرهای مختلف منتهی به شهر کلیبر و قلعه بابک، ایست‌های بازرسی متعددی از سوی ارگان‌های امنیتی ایجاد شده تا از حضور فعالان و مردم در قلعه بابک جلوگیری شود.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۳ خردادماه سال جاری نیز محکومیت مرتضی پروین، میلاد اکبری و اکبر جهانگیری سه فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” طی شرکت در مراسم تجمع در “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بودند، در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا تایید شد.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته‌است.

در طی سالهای اخیر، بطور منظم فعالان ترک (آذری) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می پردازند.