دادستان کل کشور؛ پرونده خبرنگار متهم به توهین به مقدسات از بعد امنیتی پیگیری می‌شود

دادستان کل کشور مدعی شد که موضوع برخورد مامور گشت ارشاد نیروی انتظامی با یک دختر جوان در پارکی در تهران برنامه‌ریزی شده بود و این موضوع از نوع فیلمبرداری این ماجرا مشخص است؛ منتظری همچنین با اشاره به بازداشت خبرنگاری که به گفته‌ی وی به امام هشتم شیعیان هتاکی کرده بود گفت “من به دادستان تهران گفتم که این جریان را فقط در اختیار دادسرای فرهنگ و رسانه نگذارد و آن را از بعد امنیتی هم پیگیری کند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، منتظری دادستان کل کشور اعلام کرد که از دولت مصرانه می‌خواهیم که در اجرای گفته‌های آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به ساماندهی پیام‌رسان‌ها اهتمام داشته باشند و گفت: “از یک سو باید به تقویت پیام رسان‌های داخلی پرداخت و از سویی دیگر باید به جامعه این اطمینان داده شود که به هیچ وجه هیچ مقام و دستگاهی حق ورود به عرصه زندگی خصوصی اشخاص را ندارد”.

وی تصریح کرد: من به عنوان دادستان کل و شما به عنوان دادستان‌های سراسر کشور این اطمینان را به مردم بدهید که هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی و هم با توجه به فتوای آیت‌الله خامنه‌ای به هیچ وجه ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبکه‌های اجتماعی مجاز نیست و به مردم بگویید که چنین القائاتی از سوی دشمنان برای سلب اعتماد مردم طرح می‌گردد”.

منتظری گفت: “مردم هرجا دیدند تخلفی صورت گرفته است سریعا مراجعه کنند تا ببیند که قوه قضاییه در دفاع از حق آن‌ها ورود پیدا می‌کند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می‌رساند”.

منتظری تاکید کرد: “به موجب حکم شرع و فتوای رهبری و آیین نامه ابلاغ شده سرک کشیدن به حریم خصوصی اشخاص از طریق بیام رسان‌ها مجاز نیست”.

وی تصریح کرد: “دشمن ستون خیمه انقلاب یعنی ولی فقیه را هدف گرفته است و نهاد‌هایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است و تلاش دارد این ارکان را به انحای مختلف با دروغ سازی و صحنه سازی مورد هجمه قرار دهد”.

منتظری با اشاره به موضوع مواجهه مامور نیروی انتظامی با یک زن بدحجاب در پارکی در تهران گفت: “قرائن نشان می‌دهد که این برخوردی که به واسطه این ماجرا با نیروی انتظامی صورت گرفت، برنامه ریزی شده بود و این موضوع از نوع فیلمبرداری این ماجرا مشخص بود”.

دادستان کل کشور ادامه داد: “البته ممکن است در نحوه تذکر دادن مامور نیروی انتظامی نیز اشتباه و تخلفی صورت گرفته باشد که ما از این موضوع دفاع نمی‌کنیم، اما مشاهده کردید در این ماجرا عده‌ای با هدف تخریب نیروی انتظامی وارد شدند و فیلم گرفته شده از ماجرا را با چه سرعتی در پیام رسان‌ها نشر دادند و حتی برخی از آقایان و خانم‌های نماینده و برخی جریانات سیاسی در نشریات در قبال این مسئله موضع گیری‌هایی کردند”.

ضرب و شتم یک دختر جوان توسط گشت ارشاد

لازم به اشاره است که طی هفته های کذشته انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی که نشان دهنده ضرب و شتم یک دختر جوان توسط گشت ارشاد نیروهای انتظامی بود، بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته و در نهایت مقام‌های رسمی دولت ایران را نیز وادار به واکنش کرد. پلیس اصالت ویدئوی منتشر شده از برخورد ماموران گشت ارشاد و کتک زدن یک زن جوان را تایید کرده و گفته این شیوه برخورد را تایید نمی‌کند. وزیر کشور ایران هم دستور داده که تا روز شنبه گزارشی در این باره تهیه شود.

در ویدئویی که منتشر شده چند مامور زن و مرد گشت ارشاد پلیس، در حال بحث با چند دختر جوان در یک پارک مشاهده می‌شوند. این دختران مقابل ماموران مقاومت می‌کنند و بین آنها دعوای لفظی پیش می‌آید و یکی از ماموران زن شروع به زدن یکی از دختران می‌کند و در حالی که یکی از دختران از مامور زن پلیس گشت ارشاد کتک می‌خورد دوستانش سعی می‌کنند او را از دست ماموران نجات دهند. صدای گریه و فریاد و جیغ دختران و اعتراض آنان به ماموران شنیده می‌شود. در پایان ویدئو یکی از دختران  پس از کتک خوردن توسط مامور زن، روی زمین افتاده و یکی از دوستانش می‌گوید که قلبش درد می‌کند.

از سرنوشت این دختران کماکان اطلاعی در دست نیست. انتشار این فیلم بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته و در نهایت مقام‌های رسمی دولت ایران را نیز وادار به واکنش کرد.

وی بیان داشت: “اگر یک مامور نیروی انتظامی برخلاف مقررات برخوردی را صورت داده باید به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح مراجعه کرد تا موضوع رسیدگی شود، اما اینکه بدون بررسی موضوع عده‌ای در مجلس و روزنامه‌ها سر و صدا کنند قابل قبول نیست. منتظری در ادامه با انتقاد از افرادی که در قبال این حرکات فریادشان به آسمان بلند می‌شود، اما در قبال توهین یک فرد نانجیب به ساحت مقدس امام رضا سکوت می‌کنند گفت: “آیا شما یک سرمقاله در روزنامه‌های آن‌ها دیده اید که این فرد توهین کننده به ساحت مقدس امام رضا را محکوم کرده باشند؟”

دادستان کل کشور ادامه داد: “در این موضوع، فرد اهانت کننده به محض اینکه متوجه شد دستگاه قضایی پیگیر موضوع است به قصد فرار به فرودگاه امام مراجعه کرد که خوشبختانه توسط دادستانی تهران در همانجت دستگیر شد”.

وی افزود: “من به دادستان تهران گفتم که این جریان را فقط در اختیار دادسرای فرهنگ و رسانه نگذارد و آن را از بعد امنیتی هم پیگیری کند؛ چطور می‌شود فردی با آن سابقه این چنین به حریم امام هشتم که ولی نعمت ما هست جسارت کند و بعد هم قصد فرار به خارج از کشور را داشته باشد؛ باید پشت پرده این ماجرا را دید”.

منتظری اظهار کرد: “متاسفانه عده‌ای در داخل کشور به دنبال این هستند که از نهاد‌هایی همچون قوه قضاییه، سپاه و نیروی انتظامی یک نقطه ضعف بگیرند و آن را به هر طریقی که می‌توانند و با قدرت رسانه‌ای که دارند بزرگ و برجسته کنند”.

دادستان کل کشور افزود: “آیا می‌شود در مملکت امام زمان و در کشور امام رضا یک فرد نانجیب آن حرف‌های نامربوط و زشت را به حریم ولایت بزند و کسی کار به کارش نداشته باشد”.

منتظری با تاکید بر اهتمام ویژه به دو موضوع امر به معروف دستور‌های ابلاغی بر ضرورت تعیین شعبی تعیین شود برای مسایل امنیتی اشاره کرد و افزود: “اگر نیاز به آموزش است دادستانی کل کشور این امکان را فراهم می‌کند”.

امیرحسین میراسماعیلی

لازم به اشاره است که امیرحسین میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت روز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، پس از آنکه توسط دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود بازداشت شد.

میراسماعیلی چند روز پش توییت کرده بود که «امام رضا» به «آب انگور و چیپس و ماست» علاقه داشته و همین توییت با خشم گروهی از نیرو‌های حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. میر‌اسماعیلی هم توضیح داد که «همچنان می‌گویم به هیچ وجه توهینی به امام رضا نکردم، من مسلمان و شیعه هستم و فقط می‌خواستم از علم‌الهدی انتقاد کنم و اگه کسی رنجیده شد عذرخواهی می‌کنم.»

وی ادامه گفته است: «دوستانی که ادعا می‌کنند مسلمان هستند چرا تهدید به اسیدپاشی و قتل می‌کنند؟ بر فرض گناهکار بودن من، دین ما گفته این‌طور برخورد کنید؟»

دادستانی تهران اتهام این روزنامه‌نگار را «توهین به یکی از ائمه اطهار» در توییتر اعلام کرده است.