رضا ملک به ۱۰ سال حبس محکوم شد

رضا ملک، زندانی سیاسی محبوس در اوین است که از خردادماه سال گذشته در این زندان نگهداری می‎شود. از زمان بازداشت آقای ملک مقامات قضایی وکالت خانم ستوده را در پرونده این زندانی نمی‌پذیرفتند و وی نیز به همین دلیل بارها از اعزام به دادگاه سر باز زده بود، یک منبع نزدیک به خانواده آقای ملک در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته است که ماموران زندان، امروز دوشنبه ۲۰ فروردین با توسل به زور و خشونت این زندانی سیاسی را به دادگاه انقلاب منتقل کردند و پس از برگزاری دادگاهی یک و نیم دقیقه‌ای و طرح ۴ سوال، حکم ۱۰ سال حبس تعزیری به اتهامات تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری توسط قاضی مقیسه به وی ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه رضا ملک، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین امروز دوشنبه مورخ ۲۰ فروردین‌ماه سال ۹۷ در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای ملک در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “چندین بار از آقای ملک خواسته بودند تا به دادگاه برود، ولی چون دادگاه، وکالت خانم نسرین ستوده را در پرونده وی نمی‌پذیرفت ایشان نیز از اعزام به دادگاه سر باز می‌زد”.

این منبع در ادامه گفت: “دوشنبه ۲۰ فروردین ماموران با حضور در بند ۴ زندان اوین آقای ملک را با ضرب و شتم و با وضعی پریشان و لباس‌های پاره به بیرون از زندان منتقل کردند”.

وی در ادامه افزود: “این در حالی است که همبندی وی آقای عبدالفتاح سلطانی با نرمی به ماموران یادآوری کرده که این کار غیرقانونی است”.

این منبع نزدیک به خانواده آقای ملک در پایان گفت: “قاضی مقیسه، طی یک روند قضایی ناعادلانه بدون داشتن حق وکیل و با طرح چهار سوال از آقای ملک و با برگزاری دادگاهی یک و نیم دقیقه‌ای، وی را به اتهامات “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ده سال زندان محکوم کرد.

لازم به یادآوری است آقای ملک پیش از این نیز سابقه چند بار بازداشت را دارد، وی که از جمله مسئولان سابق وزارت اطلاعات است، به دلیل افشای برخی از زوایای قتل‌های زنجیره‌ای واقع در پاییز ۱۳۷۷، از ۱۲ تیرماه ۱۳۸۰ تا فروردین ماه ۱۳۹۳ حدود ۱۳ سال در زندان به سر برد.

آقای ملک در سال ۹۱ در حالی که همچنان در زندان به سر می‌برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل یک سال زندان دیگر و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

اتهامات آقای ملک در این پرونده “تبلیغ علیه نظام” و” نشر اکاذیب، از طریق “انتشار فیلم از داخل زندان اوین” عنوان شده بود.

رضا ملک پس از آزادی به مشارکت در فعالیت‌های مدنی روی آورد، از جمله آنها شرکت در تجمعات اعتراضی صلح‌آمیز بود.

آقای ملک پس از آن در تاریخ ۳۰ آبان ۹۴ که به همراه جمعی از فعالین مدنی در تجمعات اعتراضی در مقابل زندان اوین و ساختمان دنا شرکت کرده بود، بازداشت و اندکی بعد با قرار کفالت آزاد شد.

رضا ملک مجددا در خردادماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و  به زندان اوین منتقل شده بود.