نادر افشاری، از فعالان مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن آزاد شد

نادر افشاری از فعالان مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن ماه سال جاری، امروز با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد، روز دوازدهم بهمن‌ماه نیروهای امنیتی طی اقدامی هماهنگ در سراسر کشور دست‌کم ۷ تن از فعالان مدنی را بازداشت کردند، علی‌رغم آزادی پنج تن از فعالان بازداشت شده کماکان از وضعیت دو فعال مدنی به نام های سعید اقبالی و بهنام موسیوند اطلاعی حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نادر افشاری از فعالان مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن، امروز یکشنبه ۲۷ اسفندماه با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اوین  آزاد شد.

مریم سبزه پرور، مادر آقای افشاری در گفتگو با گزارشگر هرانا خبر آزادی وی را تایید و میزان وثیقه را ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه سال جاری دست‌کم ۷ تن از فعالین مدنی به نام‌های ”محمود معصومی، سعید اقبالی، نادر افشاری، سعید سیفی جهان، داریوش زند، شیما بابایی و بهنام موسیوند” در نقاط مختلف ایران توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده بودند.

سعید سیفی جهان در تاریخ ۸ اسفندماه، شیما بابایی در ۱۲ اسفندماه، همسر وی داریوش زند نیز در ۱۳ اسفندماه و همچنین محمود معصومی دیگر فعال مدنی بازداشت شده نیز در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال جاری با تودیع وثیقه از زندان آزاد شده بودند.

با وجود مراجعات مکرر خانواده‌های اقبالی و موسیوند به نهادهای قضایی، وضعیت فرزندان آنان همچنان روشن نشده است و خانواده‌ها این نگرانی را دارند که فرزندانشان برای بیان اعتراف دروغین تحت فشار قرار گرفته باشند.

نزدیکان این افراد در گفتگو با هرانا تاکید کردند “فرزندان آنها صرفا کنشگران مدنی مستقلی هستند که در چارچوب قانون فعالیت می‌کرده‌اند و با هیچ گروه و دسته‌ای مرتبط نبوده و نیستند.”

یکی از نزدیکان نادر افشاری در زمان بازداشت او به گزارشگر هرانا گفته بود “روز ۱۲ بهمن، ۴ تن از مامورین وزارت اطلاعات با حضور در منزل نادر اقدام به بازداشت وی کردند و همچنین خانه ایشان را نیز تفتیش و بازرسی نمودند”.

نادر افشاری که به گفته نزدیکانش، بدون ذکر مصداق به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده، در تاریخ ۱۶ بهمن ماه به مدت ۱۰ روز در اعتراض به بازداشت خود اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی کرده بود. 

از دلایل و جزییات بازداشت هماهنگ این فعالان مدنی کماکان اطلاعی در دست نیست، با این‌حال می‌توان در نظر گرفت نیروهای امنیتی یک عملیات هماهنگ و سراسری که زنجیره‌ای از فعالان مدنی در اقصی‌نقاط کشور در بر می‌گیرد را رهبری کردند.

لازم به ذکر است که با گذشت یک ماه و نیم از بازداشت این ۷ فعال مدنی همچنان از وضعیت دو تن از آنان به نام های سعید اقبالی و بهنام موسیوند اطلاعی حاصل نشده است.

با توجه به محل نگهداری این افراد به نظر می‌آید وزارت اطلاعات متولی بازداشت این فعالان است.