دو فعال سیاسی دیگر در استهبان بازداشت شدند؛ افزایش تعداد بازداشت شدگان به ۷ تن

در ادامه بازداشت‌ها در استهبان از توابع استان فارس، دو نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند، طی روزهای گذشته محمد سمیعی پور فرماندار اسبق فسا و از اصلاح‌طلبان این شهر به همراه جواد آموزگار از اعضای ستاد حسن روحانی و عضو حزب ندای ایرانیان نیز بازداشت شده‌اند، پیش از این رییس ستاد مرکزی و رئیس ستاد مردمی حسن روحانی در استهبان، به همراه سه تن دیگر از فعالان سیاسی و مدنی این شهر از جمله مدیر یک کانال تلگرامی پس از برگزاری یک نشست در این شهر و در پی سخنان تند و تهدید آمیز رییس دادگستری، دادستان و امام جمعه این شهر در خطبه های نماز جمعه، توسط عوامل اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه بازداشت‌ها در استهبان از توابع استان فارس، دو نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند و با احتساب بازداشت شدگان پیشین، تعداد افراد بازداشت شده در این شهر به ۷ تن رسیده است.

طی هفته‌های گذشته ۵ فعال سیاسی و مدنی در شهرستان استهبان پس از برگزاری یک نشست در این شهر و در پی سخنان تند و تهدیدآمیز رییس دادگستری، دادستان و امام جمعه این شهر در خطبه‌های نماز جمعه، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند.

در ادامه این بازداشت‌ها دو نفر دیگر نیز طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند، محمد سمیعی پور فرماندار اسبق فسا به همراه جواد آموزگار از اعضای ستاد حسن روحانی و عضو حزب ندای ایرانیان دو فعال سیاسی هستند که طی روزهای گذشته توسط اداره اطلاعات سپاه شیراز بازداشت شده‌اند.

محمد سمیعی پور طی هفته گذشته توسط اطلاعات سپاه شیراز بازداشت و پس از چند روز برای وی قرار وثیقه تعیین شد، اما در حال حاضر از وضعیت وی هیچ گونه خبری در دست نیست. جواد آموزگار نیز که صبح چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ به دادگستری استهبان احضار شده بود، پس از مراجعه و انجام بازجویی بازداشت شده است.

علاوه بر محمد سمیعی پور و جواد آموزگار پیش تر علی بذرگر، محمد مباشری، سید رضا حامدی، امین بذرگر و محمد جعفر جسمانی در این شهر بازداشت شده بودند که از این میان تنها سید رضا حامدی با قید وثیقه آزاد شده است.

بنا بر آخرین گزارشات دریافتی محمد مباشری که ۷ اسفندماه توسط اداره اطلاعات سپاه شیراز بازداشت شده بود روز چهارشنبه ۲۳ اسفندماه ۹۶ به بند موقت زندان استهبان منتقل شده است. پیش از او ۳ متهم دیگر این پرونده پس از طی مراحل بازجویی در بازداشتگاه سپاه به همین بند در زندان استهبان منتقل شده‌اند، این درحالی است که بازداشت شدگان می گویند تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ یک تفهیم اتهام توسط مرجع قضایی نشده و همچنان از ملاقات محروم هستند.

یک منبع مطلع از وضعیت بازداشت شدگان در این باره به گزارشگر هرانا گفته است: “در ادامه بازداشت‌ها دو نفر دیگ نیز هم بازداشت شده‌اند و جو استهبان متشنج است، تمام مسئولین اداری که در  جلسه باغ شاندیز حضور داشتند را احضار کرده‌اند و از آنها بازجویی کرده‌اند؛ از طرفی فشار خانواده‌های بازداشت شدگان به امام جمعه استهبان و گستردگی بازداشت‌ها موجب شده که وی که از زمینه سازان بازداشت ها بود اکنون پیگیر آزادی آنها باشد، اما ظاهرا کار از دست ایشان خارج است؛ خانواده‌های بازداشت‌شدگان روز شنبه به دادگستری کل استان فارس رفتند و به آقای القاصی مهر مراجعه کردند و لی ایشان از این مسایل ابراز بی‌اطلاعی کردند، درحالی‌که خود وی در جلسه شورای تامین چهارشنبه ۱۶ اسفند حضور داشته و با آزادی بازداشت شدگان مخالفت کرده بود. ظاهرا مهدی شرفی فرماندار استهبان را هم یکی دوبار احضار کردند و گفته‌اند که قرار است ایشان هم در تعطیلات به صورت کامل مورد بازجویی قرار گیرند.”

محمد مباشری از فعالین سیاسی استان فارس، دانش آموخته کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف و برادر دو شهید دوران جنگ در ۷ اسفند، علی بذرگر از فعالین سیاسی اصلاح طلب، عضو حزب ندای ایرانیان و از اعضای ستاد مرکزی حسن روحانی در ۹ اسفند، سید رضا حامدی، مدیر گروه تلگرامی سته بان (که در آن موضوعات مختلف شهری و کشوری به بحث و چالش کشیده می شد) ۱۰ اسفند و امین بذرگر رییس ستاد حسن روحانی، رییس حزب ندای ایرانیان و از فعالین سیاسی اصلاح طلب در استهبان، به همراه محمد جعفر جسمانی رییس ستاد مردمی دکتر حسن روحانی، عضو انجمن اسلامی معلمان، معلم بازنشسته و از جانبازان جنگ در ۱۶ اسفند ۹۶، توسط اطلاعات سپاه استهبان بازداشت شدند.

پیش‌تر یکی از نزدیکان افراد بازداشت‌شده در این باره به گزارشگر هرانا گفته بود: “بازداشت های سریالی فعالین سیاسی و مدنی استهبان درست سه هفته پس از انتقادهای محمد مباشری نسبت به عدم توجه مسئولین به عدالت اجتماعی و انفعال اصلاح طلبان نسبت به موضوع حجاب اجباری در جلسه باغ شاندیز (۱۲ اسفند) که با حضور جمع کثیری از افراد و برخی از مسئولین این شهر همراه بود و در پی آن به وقوع پیوست که تعدادی از نیروهای تندرو با تحریف صحبت های آن جلسه اقدام به توزیع شب نامه در سطح این شهر و فضای مجازی کردند و مصطفی خاوری امام جمعه، علی خورشیدی رییس دادگستری و محمد مهدی انصاری دادستان این شهر در خطبه های نماز جمعه ۴ اسفندماه سخنان تند و تهدید آمیزی را علیه شرکت کنندگان در آن جلسه مطرح کردند.”

از سوی دیگر گروه تلگرامی “سته بان” با حدود ۲۰۰۰ عضو متشکل از فعالین مدنی این شهر محلی جهت بحث و بررسی مسایل شهری و ملی و پرداختن به بحث های نظری در حوزه اندیشه بود که با حکم مقامات قضایی این شهر بسته شد.

سید رضا حامدی مدیر این گروه پیش از بازداشت و بستن آن، در پیامی عنوان کرده بود: «پناه بر خدا، احزاب و گروه‌ها با هم اختلاف دارند؛ بعضی مثلا ًناشناس‌ها اطلاعیه (شب نامه مجازی) منتشر می‌کنند؛ مسؤولین سخنرانی می‌کنند و اطلاعیه می‌دهند؛ در فضای حقیقی با هم مشکل دارند، ولی احضاریه و اتهام تشویش اذهان عمومی را برای مدیران گروه می‌فرستند. ما تلاش کردیم این محیط ارتباط و مطالبه‌گری را برای شهرستان حفظ کنیم؛ ولی متأسفانه کار به جایی رسیده که تمام مشکلات شبکه‌های مجازی در کل کشور داره سر ما خراب می‌شه؛ بنابراین مجبوریم از خدمت دوستان مرخص شده و پرچم را زمین بگذاریم».

این منبع مطلع در ادامه درباره وضعیت بازداشت شدگان استهبان گفته بود: “پس از این حامدی در ۱۰ اسفندماه بازداشت و ۱۴ اسفند با قید وثیقه آزاد شد، همچنین به گفته شاهدان عینی در استهبان، امین بذرگر و محمد جعفر جسمانی درحالی صبح چهارشنبه ۱۶ اسفندماه از سوی اطلاعات سپاه دستگیر و بازداشت شده‌اند که با قول مساعدت برخی از مسئولین پیگیر آزادی محمد مباشری و علی بذرگر بودند.”

هرانا، پیش‌تر از بازداشت ۵ فعال مدنی و سیاسی توسط اداره اطلاعات سپاه در شهر استهبان خبر داده بود.