صحبت های سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده اسیدپاشی اصفهان و بازداشت اسفندیار رحیم مشایی

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با پرونده اسیدپاشی اصفهان گفت که هنوز فردی در این ارتباط دستگیر و شناسایی نشده است اما حق افرادی که مصدوم شدند نباید از میان برود و بر این اساس حکم پرداخت دیه به این افراد داده شد و دیه آنها تا زمان شناسایی مقصر از بیت‌المال پرداخت خواهد شد، گفتنی است که حادثه اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان مربوط به اسیدپاشی‌های پیاپی به ناحیهٔ صورت زنان بدون چادر در شهر اصفهان است که در مهرماه ۱۳۹۳ به وقوع پیوست، در جریان این اسیدپاشی‌ها، حداقل چهار دختر یا زن جوان مورد حمله قرار گرفته‌اند که منجر به مرگ یکی از آنها گردیده است. آقای اژه‌ای درباره بازداشت اسفندیار رحیم مشایی نیز گفت “اسفندیار رحیم مشایی اتهامات متعددی دارد و بر این اساس روز گذشته دستگیر شده و تحقیق در این زمینه ادامه دارد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، سخنگوی قوه قضائیه گفته است که در ارتباط با پرونده اسیدپاشی اصفهان هنوز هیچ فردی دستگیر و شناسایی نشده است و اسفندیار رحیم مشایی نیز اتهامات متعددی دارد و بر همین اساس روز گذشته دستگیر شده و تحقیق در این زمینه ادامه دارد؛ این در حالی است که وکیل رحیم مشایی در این باره گفته است “موکلم پرونده مفتوح دیگری نداشت و احتمالا به دلیل اقدام اخیرش مبنی بر آتش زدن حکم حمید بقایی مقابل سفارت انگلیس بازداشت شده است”.

غلامحسین محسنی اژه‌ای پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که نظر شما در ارتباط با جریان‌سازی‌هایی از طرف آقای احمدی نژاد و دیگر افراد همراه چیست، اظهار داشت: “بخشی از این جریان‌سازی‌ها همراهی با دشمن است، ما به نیت آن کاری نداریم اما عمل آنها با شیطان بزرگ و اسرائیل یکی است و قصد تخریب قوه قضائیه را دارند تا نتوانند با فساد مبارزه کند”.

وی افزود: “قائله دیماه را مردم مشاهده کردند، اگر قوه قضائیه و سیستم اطلاعاتی کشورمان قوی نبود و مردم همراهی نمی‌کردند چالش بزرگی برای کشور ایجاد می‌شد”.

افرادی که قانون را بر نمی‌تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه افرادی که قانون را بر نمی‌تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند، گفت: “پرونده آقای بقایی با حضور وکیل، طی ماه‌ها تحقیق و در دادگاه بدوی رسیدگی شده است و تمام دفاعیات و مدارک لازم ارائه و سپس حکم صادر شده است”.

وی اضافه کرد: “پس از تشکیل دادگاه تجدید نظر و ارائه فرجه‌های مختلف حکم نهایی پرونده صادر شده است”.

محسنی اژه‌ای در ارتباط با مشکل کشاورزان اصفهان و برخورد با آنها نیز ابراز داشت: “کوتاهی‌هایی در حوزه توزیع آب انجام شده است و مشکلاتی نیز در ارتباط با مدیریت آب در بخش‌های مختلف وجود دارد که باید با برنامه‌ریزی رفع شود”.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: “امیدواریم کشاورزان صبر و حوصله کنند تا پیام خود را به شکل منطقی به گوش مردم برسانند و از راه‌های قانونی موضوع را دنبال کنند که در حال اقدام در این ارتباط نیز هستیم”.

نیروی انتظامی کشاورزان را اغتشاشگر نمی‌داند

وی با بیان اینکه من به شخصه بسیاری از این کشاورزان را می‌شناسم که خون دل می‌خورند تا دشمن سوءاستفاده‌ای نکند، افزود: “نیروی انتظامی نیز آنها را اغتشاشگر نمی‌داند اما نباید برخلاف قانون دست به کار تخریبی بزنند، در حال حاضر نیز فردی از کشاورزان در بازداشت به سر نمی‌برد”.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا حکمی در ارتباط با پرونده اسیدپاشی اصفهان صادر شده است، اظهار داشت: “هنوز فردی در این ارتباط دستگیر و شناسایی نشده است اما حق افرادی که مصدوم شدند نباید از میان برود”.

گفتنی است که این مسئله مربوط به اسیدپاشی‌های پیاپی به صورت زنان در شهر اصفهان است که در مهرماه ۱۳۹۳ به وقوع پیوست و هرانا پیش‌تر گزارشات متعددی در این باره منتشر کرده بود؛ در جریان این اسیدپاشی‌ها حداقل چهار دختر یا زن جوان مورد حمله قرار گرفتند و منجر به مرگ یکی از آنها گردید، برخی گزارش‌ها شمار قربانیان اسیدپاشی در اصفهان را ۱۵ نفر اعلام کرده‌اند؛ خبرهای اسیدپاشی در اصفهان، امنیت مردم شهر را مختل کرد و زنان و باعث شد دختران کمتر در معابر عمومی پدیدار شوند.

وی اضافه کرد: “بر این اساس حکم پرداخت دیه به این افراد داده شد و دیه آنها تا زمان شناسایی مقصر از بیت‌المال پرداخت خواهد شد”.

سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با دستگیری آیت‌الله حسین شیرازی نیز گفت: “در قرآن کریم آمده است که جرم فتنه بالاتر از قتل است، امروز از مهم‌ترین فتنه‌ها اختلاف‌انگیزی میان فرق مختلف از جمله شیعه و اهل سنت است که از خواسته‌های دشمنان و از جمله مصادیقی است که انگلیسی‌ها سالهاست به شکل خاص آن را دنبال می‌کنند”.

 وی اضافه کرد: “البته دادگاه ویژه روحانیت در ارتباط با این فرد وارد عمل شده است و بر این اساس از جزئیات اطلاع نداشته و قانونا نیز اجازه بیان مطلبی در این ارتباط را ندارم”.

محسنی اژه‌ای در ارتباط با پرونده دختران خیابان انقلاب (دختران معترض به حجاب اجباری) نیز گفت: “این افراد یا فریب خورده و یا عامل دشمن هستند که در حال بررسی موضوع هستیم و رای دادگاه نیز در ارتباط با جرم علنی آنها صادر می‌شود”.

وی در ارتباط با افراد دوتابعیتی گفت: “وزارت کشور می‌گوید هیچ مدیر دو تابعیتی نداریم که این امر در حال بررسی است”.

فرد دوتابعیتی علی‌الظاهر نمی‌تواند مشاور نیز باشد

سخنگوی قوه قضائیه ابراز داشت: “همچنین اگر فردی دوتابعیتی اموال غیرمنقول داشته باشد این اموال توسط مرجع ذی‌صلاح فروخته، هزینه فروش کسر و مابقی به وی بازگردانده می‌شود”.

وی اضافه کرد: “فرد دو تابعیتی نمی‌تواند مدیر باشد و علی‌الظاهر نیز نمی‌تواند مشاور وزیر، رئیس جمهور، مسئول در بانک مرکزی یا هر نهادی باشد و در این ارتباط خلاء قانونی نیز داریم و باید رفع شود”.

رحیم مشایی با توجه به اتهامات متعددی دستگیر شده است

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، در ارتباط با دلیل اصلی بازداشت اسفندیار رحیم مشایی در روز گذشته و اتهاماتی که به ایشان وارد است، ابراز داشت: “ایشان اتهامات متعددی داشته است و بر این اساس روز گذشته دستگیر شده است”.

وی با بیان اینکه تنها یک دلیل در ارتباط با بازداشت رحیم مشایی مطرح نیست، گفت: “الان نمی‌توانم اتهامات وی را بیان کنم و مطابق قانون تا زمانی که حکم صادر و قطعی نشده از بیان این موارد معذور هستم”.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه رحیم مشایی تحت بازداشت قرار گرفته است، گفت: “برخی اتهامات وی  آشکار و برخی موارد اتهامی منتسب و نیازمند تحقیقات لازم است”.