گزارشی از آخرین وضعیت ۷ فعال مدنی بازداشت شده روز “۱۲ بهمن‌ماه”

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه سال جاری دست‌کم ۷ تن از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در سایر نقاط ایران توسط نیرو های امنیتی بازداشت شدند، علی‌رغم گذشت ۸ روز برخی از بازداشت‌شدگان کماکان از حق تماس تلفنی، ملاقات و دسترسی به وکیل محروم‌اند و در بازداشت موقت بسر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دست‌کم ۷ تن از فعالین مدنی بازداشت شده در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه سال جاری کماکان در وضعیت بازداشت موقت در زندان نگهداری می‌شوند.

سعید اقبالی و سعید سیفی جهان به ترتیب ۲ و ۱ ماه تا زمان پایان قرار بازداشت از امکان ملاقات با خانواده و وکیل محروم شده‌اند.

نادر افشاری دیگر فعال مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن ماه نیز تا لحظه تنظیم این گزارش از حق ملاقات و دسترسی به وکیل محروم مانده است.

گزارش شده است، سعید اقبالی، سعید سیفی و نادر افشاری هر سه فعال مدنی در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شوند.
پیش‌تر هرانا از انتقال پرونده سعید سیفی جهان به دادسرای شعبه ۶ شهید مقدس اوین خبر داده بود.

از وضعیت داریوش زندی و همسرش شیما بابایی نیز اطلاع دقیقی در دست نیست، هرچند هرانا گزارشاتی مبنی بر انتقال این زوج به زندان اوین دریافت کرده است.

در بین بازداشت شدگان کماکان از وضعیت بهنام موسیوند هیچ اطلاعی حاصل نشده است، این در حالی است که وی از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و به همراه نداشتن داروهای قلبی‌اش موجب نگرانی خانواده و نزدیکان او شده است.

تلاش های خانواده نگران موسیوند برای یافتن خبری از سرنوشت او با توجه به عدم پذیرش مسئولیت بازداشت او توسط نهاد قضایی، تا زمان تنظیم این گزارش به نتیجه ای نرسیده است.
محمود معصومی دیگر بازداشت شده مورخ ۱۲ بهمن ماه است که گمان می رود وضعیت مشابهی همچون سایر افراد مورد اشاره این گزارش داشته باشد. در مورد این فعال مدنی گزارش شده است که او نیز به زندان اوین منتقل شده.

از دلایل و جزییات بازداشت هماهنگ این فعالان مدنی کماکان اطلاعی در دست نیست. با اینحال میتوان در نظر گرفت نیروهای امنیتی یک عملیات هماهنگ و سراسری که زنجیره ای از فعالان مدنی در اقصی نقاط کشور در بر میگیرد را رهبری کردند.

با توجه به محل نگهداری این افراد به نظر می آید وزارت اطلاعات متولی بازداشت این فعالان است