معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

کارگران کارخانه پارس پامچال در استان قزوین و کارگران شاغل در واحد تولیدی جهان الکتریک در استان خراسان رضوی از معوقات مزدی ۵ ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸، کارگران کارخانه «پارس پامچال» در استان قزوین مدعی هستند؛ ۵ ماه دستمزد از کارفرمای خود طلبکارند.

کارگران این کارخانه سازنده انواع رنگ، پوشش‌های صنعتی و مواد اولیه شیمیایی که تعداد آن‌ها حدود ۶۰ نفر است، در توضیح طلب وصول نشده خود به ایلنا گفتند: “از مرداد ماه سال جاری حقوق نگرفته‌ایم”.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه «پارس پامچال» با یادآوری اینکه مدیریت این مجموعه مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی در چند سال گذشته برای تامین منابع مالی با چالش‌هایی روبرو بوده است، افزود: “نگرانی کارگران از این است که مبادا با استمرار وضعیت فعلی کارخانه، معوقات مزدی آن‌ها در ماه‌های آینده افزایش پیدا کند”.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هر یک از کارگران به‌صورت میانگین به ۱۰ تا ۲۰ سال می‌رسد، گفت: “در سال جاری کارفرما فقط مبالغ بسیار کمی را به‌صورت علی‌الحساب به کارگران پرداخت کرده است”.

وی با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی درباره وضعیت کارخانه «پارس پامچال» و کارگرانش گفت: “جدا از معوقات مزدی، بیمه تامین اجتماعی کارگران کارخانه «پارس پامچال» دچار مشکلاتی است”.

پیش از این در تاریخ یکم آبان ماه سال جاری حسین مرزی (مدیرعامل کارخانه پارس پامچال) ادعای کارگران را خلاف واقع خوانده و گفته بود دستمزد کارگران هر چند ماه یکبار عقب وجلو می‌شود.
کارگران جهان الکتریک پنج ماه مزد طلبکارند

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۹، کارگران شاغل در واحد تولیدی جهان الکتریک در استان خراسان رضوی تا پنج ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند.

دبیر اجرایی خانه کارگر نیشابور از تاخیر ۵ ماهه در پرداخت حقوق کارگران واحد تولیدی «جهان الکتریک» خبر داد.

«محمد عمارلو» با اعلام این خبر گفت: “کارخانه «جهان الکتریک» واقع در کیلومتر ۵ جاده نیشابور به مشهد که در زمینه تولید انواع کلید و پریز فعالیت دارد، بابت پنج ماه مزد معوقه به کارگران خود بدهکار است”.

به گفته وی، کارفرمای جهان الکتریک به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع حقوق آنان و سایر هزینه‌های جانبی را ندارد در نتیجه این تاخیر و تعلل چند ماهه، کارگران را از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی قرار داده است.

عمارلو با بیان اینکه در کارخانه جهان الکتریک حدود ۲۵۰ کارگر مشغول کارند که وضعیت موجود موجب نارضایتی آنان شده است، افزود: “وضعیت پیش آمده درحالی است که کارگران این کارخانه در آستانه سال نو به دلیل مشکلات معیشتی بیش از این نمی‌توانند منتظر پرداخت دستمزدشان بمانند به همین دلیل از مسئولان شهرستان نیشابور خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند”.