سخنگوی دولت بازداشت یک شهروند فرانسوی را تایید کرد

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در نشست خبری امروز ضمن تایید خبر بازداشت فریبا عادل خواه، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی فرانسوی از جزئیات آن اظهار بی اطلاعی کرد و گفت نمی دانم بازداشت وی توسط چه نهادی و به چه دلیلی صورت گرفته است. گفته می شود که خانم عادل خواه از خردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از به ایران آنلاین، امروز یکشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص بازداشت فریبا عادل خواه، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی فرانسوی ‌گفت: “من اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی‌دانم چه کسی وی را بازداشت کرده است و به چه دلیلی صورت  گرفته است”.

گفته می‌شود که این پژوهشگر دو تابعیتی در تاریخ ۱۷ خردادماه سال جاری در پی سفر به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شده است. از علل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات وارده به فریبا عادل‌خواه اطلاع دقیقی در دست نیست، اما گمان می رود بازداشت وی به دلایل امنیتی صورت گرفته باشد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، مقام‌های قضایی و اطلاعاتی ایران درباره بازداشت او توضیحی نداده‌اند و اتهامی علیه او اعلام نشده است.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در “مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی” از مدرسه “مطالعات عالی علوم اجتماعی” در پاریس دریافت کرده است. وی سالیان درازی است که به عنوان پژوهشگر و مدیر پژوهش، در “بنیاد ملی علوم سیاسی “در پاریس به کار مشغول بوده است. همچنین علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز با موضوعاتی چون اقتصاد و سیاست سخنرانی‌هایی را انجام می‌داده و به طور مرتب در حال رفت و آمد به ایران بوده است.

پژوهش‌های فریبا عادل‌خواه عمدتاً درباره مسائل زنان و دیگر آسیب‌ها و پدیده‌های اجتماعی در افغانستان و ایران بوده است. او در پژوهش‌های خود همچنین به جنگ و مالکیت ارضی و مدارس مذهبی و نهادهای اجتماعی و سیاسی در افغانستان نگریسته و در پدیده‌های «مهاجرت و دوری» و «فرهنگ مذهبی مردم» بویژه ایرانیان و افغانی‌ها اندیشه کرده است.

خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب‌هایی مانند “انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی” و “مدرن بودن در ایران” است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام “هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت” از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

میمنت حسینی چاوشی، استاد جمعیت شناسی و شهروند دو تابعیتی یکی از این موارد است که در آذرماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بهمن‌ماه همان سال از زندان آزاد شد.