کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در خوی

صبح امروز، در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی مناطق مرزی خوی به سمت گروهی از کولبران، یک کولبر ۲۴ ساله جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، صبح امروز، یکشنبە ٢۵ فروردین ۱۳۹۸، نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران مستقر در منطقه‌ی مرزی صفائیه از توابع شهرستان خوی بر روی جمعی از کولبران آتش گشودند و در پی آن یک کولبر جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر “بهمن روشنی، ۲۴ ساله فرزند بیات، ساکن روستای بلسور سفلی از توابع بخش الند” احراز شده است.

در این گزارش آمده است که نیروهای مرزبانی در حالی این کولبر را هدف تیراندازی مستقیم قرار داده‌اند که وی بار پارچه و وسایل الکتریکی حمل می‌کرد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

بهمن روشنی