تلاش برای جلب و تفتیش منزل یک شهروند بهایی در اصفهان

روز شنبه نیروهای امنیتی با حضور در منزل احمد بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان، با در دست داشتن حکم جلب دختر ایشان غزل بهامین، ضمن تفتیش منزل، کتب بهایی و تعدادی از لوازم شخصی را با خود بردند. مامورین به خانواده بهامین گفته اند که جهت احضار غزل بهامین با آنها تماس خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۵ اسفندماه ۹۷، نیروهای امنیتی با حضور در منزل احمد بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان، محل را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی و کتب بهایی را ضبط کردند.

یک منبع نزدیک به این خانواده بهایی به گزارشگر هرانا گفت: “مامورین با در دست داشتن حکم جلب غزل بهامین و حکم بازرسی به منزل آقای بهامین رفته و پس از ضبط تعدادی از لوازم ازجمله لپ‌تاپ، گیتار، گوشی‌های تلفن همراه و لوازم شخصی به ایشان گفته‌اند که جهت احضار دخترشان غزل با آنها تماس خواهند گرفت. حکم جلب خانم غزل بهامین، ممهور به مهر دادگاه انقلاب بهارستان بوده است. ماموران به آنها گفته‌اند که این اقدام به دلیل فعالیت‌های وی در زمینه موسیقی بوده است”.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.