شیدا قدوسی، شهروند بهایی از زندان گرگان آزاد شد

شیدا قدوسی، شهروند بهایی محبوس در زندان امیرآباد گرگان با سپری کردن یک سوم دوران محکومیت خود به صورت مشروط از این زندان آزاد شد. این شهروند از خردادماه سال گذشته جهت تحمل دوران ۵ ساله حبس راهی این زندان شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۷ اسفندماه ۹۷، شیدا قدوسی، شهروند بهایی محبوس در زندان امیرآباد گرگان از این زندان آزاد شد.

گفته می شود آزادی این شهروند بهایی با موافقت اجرای احکام، به صورت مشروط و پس از گذراندن یک سوم از محکومیت ۵ ساله وی صورت گرفته است.

در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۱ ماموران وزارت اطلاعات در شهرهای گرگان و مینودشت با مراجعه به منزل بهائیان این شهرها بسیاری از آنان از جمله خانم قدوسی را بازداشت کرده بودند.

آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند بهایی به همراه دو تن دیگر به نام‌های پونه ثنائی و هنا کوشکباغی در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۴ برگزار شد که طبق روال جلسات دادگاه قبل، برای متهمان برگه احضاریه فرستاده نشده بود و متهمان در دادگاه غایب محسوب شدند که با پیگیری ایشان و وکلای مربوطه، فرصت دفاع حاصل شد.

خانم قدوسی در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس کاهش پیدا کرد.

در تاریخ ۲۳ خردادماه سال گذشته شیدا قدوسی، پونه ثنائی (تیموری) و نازی تحقیقی پس از تماس اداره اطلاعات جهت اجرای حکم خود را به زندان معرفی کردند.

این شهروند بهایی در تاریخ ۶ تیرماه ۹۷ به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده و پس از پایان مرخصی به زندان امیرآباد بازگشته بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.