موج آزادی زودهنگام زندانیان؛ محمد نیکزاد از زندان ارومیه آزاد شد

در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان محمد نیکزاد، زندانی محبوس در زندان ارومیه از این زندان آزاد شد. وی پیشتر در بهار سال جاری به اتهام همکاری با گروه های سلفی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. موج جدید آزادی زودهنگام یا کاهش حبس زندانیان سیاسی-امنیتی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۳۹ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی و امنیتی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، امروز یکشنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۷ محمد نیکزاد از زندان ارومیه آزاد شد.

وی اواخر خرداد ۹۷ به اتهام همکاری با گروههای سلفی دستگیر و اندکی بعد توسط شعبه دو دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. او ایام محکومیت خود را در بند ۱۳ زندان ارومیه موسوم به بند جوانان سپری کرد.

با توجه به عدم اعتراض وی به حکم صادره (تسلیم به رای)، این حکم نهایتا به ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد که با احتساب قسمتی از ایام بازداشت، آزادی این زندانی به عنوان عفو، صرفا کمتر از یکماه پیش از پایان موعد حبس صورت گرفته است.

لازم به یادآوری است، در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ دو حمله مسلحانه در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی رخ داد و در این حادثه ۱۷ تن از مراجعین و نیروهای حفاظت مجلس کشته و ۵۲ نفر زخمی شدند. گروه داعش رسما مسئولیت این عملیات را پذیرفت.

در تاریخ ۱۶ تیرماه ۹۷ هشت نفر از متهمان به عضویت در گروه داعش و حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت الله خمینی اعدام شدند. این افراد در اردیبهشت‌ماه ۹۷ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام بغی و معاونت در افساد فی الارض به اعدام محکوم شده و رای این دادگاه توسط شعبه سی و نهم دیوان عالی طی دادنامه مورخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۷ تائید شده بود.

وزارت اطلاعات پیش‌تر با انتشار اطلاعیه‌ای در وب سایت رسمی خود در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۶، از بازداشت ۴١ نفر در استان های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و تهران در واکنش به حملات سال ۹۶ در تهران خبر داده بود و این درحالی است که برخی منابع داخلی بازداشت شدگان را بیش از ٧٠ نفر اعلام کرده بودند. هرانا نیز اسامی تعدادی از بازداشت شدگان که هویت آنان توسط این خبرگزاری احراز شده را منتشر کرده‌ بود.

گفتنی ست که ابن آزادی های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو برای حدود ۵۰ هزار زندانی صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تاکنون دست کم ۳۹ زندانی یا محکوم به نام‌های مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، فرشید سعیدی ، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی، حمیدرضا امینی، بهفر لاله زاری، فرزاد دلآرام، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، شاهین برزگر ، امیر چمنی، سید جمال موسوی‌نژاد، علیرضا معینیان، مهران بندی امیرآبادی، حسین میری نظرلو، مهران اسلامی امیرآبادی، فتانه نبیل زاده، دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی، شایان تفضلی، سام نصیرمقدم ، مهران زهراکار و محمد نیکزاد شامل این آزادی زودهنگام یا توقف اجرای حکم شده‌اند. هر چند برخی زندانیان تهران بزرگ کماکان در انتظار اجرایی شدن این ابلاغ و آزاد شدن از زندان به سر می‌برند.