ایراد جراحت و ضرب و شتم یک زندانی توسط پرسنل زندان رجایی شهر کرج

صبح روز جاری یک زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج توسط پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. طی این ضرب و شتم وی از ناحیه سر، صورت، چشم و گوش دچار آسیب‌دیدگی جدی شده است. گفته میشود این زندانی که برای شکایت به نزد رئیس اندرزگاه مراجعه کرده بود توسط خود رئیس اندرزگاه نیز مجدد مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جاری ۱۱ مهرماه ۹۷ یک زندانی محبوس در اندرزگاه یک زندان رجایی شهر کرج به نام «مجید خوش‌دست» توسط دو تن از پرسنل زندان و رئیس بند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “مجید خوش‌دست که به اتهام قتل در اندرزگاه یک زندان رجایی شهر کرج محبوس است در حین برگشتن از فروشگاه زندان بدون مقدمه توسط دو تن از پرسنل زندان به نام‌های «خانجانی» و «برزویی» مورد بدرفتاری و سپس ضرب و شتم قرار گرفته که باعث آسیب‌دیدگی شدید وی از ناحیه سر، چشم و گوش شده است؛ زمانی که برای شکایت از آنها به رئیس بند «حسن

گُرد» مراجعه کرده به جای رسیدگی به وضعیت وی توسط خود او نیز مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و به بند بازگردانده شده است”.

این منبع همچنین افزود: “با وجود وضعیت بد و ضرب‌دیدگی سر و صورت و آسیب‌دیدگی شدید چشم و گوش این زندانی کماکان به وضعیت وی رسیدگی نشده است”.

این رفتار پرسنل زندان رجایی شهر و علی‌الخصوص رئیس اندرزگاه یک «حسن کرد»  مسبوق به سابقه است.

هرانا پیشتر نیز در تاریخ ۲۱ شهریور ۹۷ در گزارشی از خودکشی یک زندانی محبوس در اندرزگاه یک زندان رجایی شهر کرج به نام علی احمدی به دلیل آزار و اذیت توسط زندانیان تحت امر رئیس اندرزگاه یک این زندان خبر داده بود.

اقدام به خودکشی زندانیان تحت فشارهای روحی و جسمی در این بند بصورت مشخص مسبوق به سابقه است. هرانا در سال‌های گذشته نیز در گزارش‌هایی خبر از خودکشی و اعتصاب غذای چند زندانی در این رابطه داده است.

در تاریخ ۱۸ تیرماه سال جاری نیز هرانا در گزارشی از ضرب و شتم “بهروز حسینی” زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج توسط پرسنل زندان خبر داده بود. طی این ضرب و شتم دست چپ وی از ناحیه مچ و پای راستش از ناحیه ساق شکسته شد.

یکی از زندانیان در گفتگوی کوتاهی به گزارشگر هرانا گفت: “طی ماه گذشته دست‌کم هفت زندانی دیگر نیز توسط زندانیان تحت امر «حسن کرد» مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند”.

لازم به یادآوری است، در اردیبهشت ماه سال گذشته نیز بهروز حسینی و زندانی دیگری به نام عباس یوسفی به تحریک مدیر داخلی زندان توسط زندانیان دیگر مورد ضرب شتم قرار گرفته و به بشدت مجروح شدند.

همچنین در موردی دیگر از رفتار خشونت آمیز مسئولان زندان رجایی شهر کرج با زندانیان می‌توان به ضرب و شتم اخیر حمزه درویش، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه اشاره کرد. این زندانی که به دلیل آسیب‌های وارده بر اثر اعتصاب غذاهای طولانی مدت با پابند و دستبند به پزشکی قانونی اعزام شد، پیش از اعزام به شدت توسط مسئولان زندان مورد بدرفتاری قرار گرفت و در خصوص احتمال بیان اظهاراتی که مسئولان زندان را در مظان اتهام قرار بدهد تهدید شد.

حسن روحانی طی سال‌های اخیر و پس از روی کار آمدن دولت خود، بارها بر حفظ حقوق شهروندی و اجرای کلیه‌ی مواد منشور حقوق شهروندی تاکید کرده و در وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود در پیش از انتخابات نیز بر اجرای کامل این منشور تاکید داشته است، با این حال اما وعده‌های آقای روحانی در پنجمین سال رئیس‌جمهوری ایشان همچنان در حد شعار مانده و عملی نشده است.

در ماده‌ی ۶۴ این منشور درباره‌ی حقوق بازداشت‌شدگان، محکومان و زندانیان آمده است: “بازداشت‌شدگان، محکومان و زندانیان حق دارند که از حقوق شهروندی مربوط به خود از قبیل تغذیه مناسب، پوشاک، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، ارتباط و اطلاع از خانواده،‌ خدمات آموزشی و فرهنگی، انجام عبادات و احکام دینی بهره‌مند باشند.”