پرونده محمد حبیبی به دادگاه تجدیدنظر رفت/ گزارشی از آخرین وضعیت پرونده اسماعیل عبدی

حسین تاج وکیل مدافع محمد حبیبی عضو کانون صنفی معلمان استان تهران گفت که پرونده موکلم برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی سید احمد زرگر ارجاع شد. تاج همچنین درباره پرونده اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان اظهار کرد که موکلم همچنان در زندان به سر می‌برد و پیگیر روند درمان او هستیم؛ البته مسئولان در این خصوص قول مساعد داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، حسین تاج وکیل مدافع محمد حبیبی، روز دوشنبه به خبرنگار قضایی ایرنا گفت که پرونده موکلش به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده اما هنوز تعیین وقت نشده است.

محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران است که اردیبهشت ۹۷ در تجمعاتی که فرهنگیان به مناسبت هفته معلم داشتند بازداشت شد.

پرونده او برای رسیدگی در اختیار شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی احمدزاده قرار گرفت و دادگاه او را به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و نیم حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۱۸ ماه حبس و همچنین ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم کرد.

در صورت تایید حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر، ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اعمال و مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس اجرا می‌شود.

گفتنی است که پیش‌تر بیش از ۱۴۰۰ تن از فعالین مدنی، سیاسی، صنفی و معلمان سراسر کشور با امضای نامه‌ای ضمن اعتراض به احکام صادره علیه محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، خواستار درمان فوری وی شدند.

همزمان “سازمان‌ھای سندیکائی فرانسوی س اف.د.ت، س.ژ.ت، اف.اس.او، سولیدر، او.ان.اس.آ”، در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، با اشاره به اینکه حبس محمد حبیبی تخطی از حقوق بشر و آزادی‌ھای اساسی سندیکایی است، خواستار رسیدگی مناسب پزشکی و آزادی فوری این معلم دربند شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: مقامات زندان کماکان از ارائه خدمات درمانی و معالجات اضطراری، که آقای حبیبی به شدت بدان‌ھا نیاز دارد، دریغ می‌ورزند. بدون معالجات لازم، خطر وخیم‌تر شدن سریع وضعیت سلامتی او بسیار است. یادآور می‌شویم که شما در مقام رھبر جمھوری اسلامی ایران مسئول سلامتی و جان محمد حبیبی ھستید.

همچنین هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال محمد حبیبی از زندان تهران بزرگ به زندان اوین خبر داده بود.

این انتقال در حالی صورت گرفته است که وی به دلیل وخامت وضعیت عمومی در تاریخ پنجم شهریورماه به بیمارستان منتقل شده بود و انتظار می‌رفت مقامات قضایی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی کافی با مرخصی درمانی وی موافقت کنند.

این فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران اکنون در زندان اوین محبوس است و اخیرا طی حکم کارگزینی حقوق ماهیانه ایشان نیز قطع شده است.

تاج همچنین درباره پرونده اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان اظهار داشت: موکلم همچنان در زندان به سر می برد و پیگیر روند درمان او هستیم؛ البته مسئولان در این خصوص قول مساعد داده اند.

این وکیل دادگستری افزود: “موکلم به ۶ سال حبس محکوم شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی باید پنج سال حبس را تحمل کند”.

وی اضافه کرد: “با توجه به اینکه این موکل من نیمی از پنج سال حبس خود را گذرانده، طبق قانون می تواند مشمول آزادی مشروط شود اما مرتبه قبلی که درخواست آزادی مشروط کردیم، با این موضوع مخالفت شد”.

این وکیل دادگستری از درخواست مجدد برای بهره مندی موکلش از آزادی مشروط خبر داد و افزود: “هنوز پاسخی به درخواست ما داده نشده است”.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان و دبیر ریاضی است که از به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به ۶ سال حبس محکوم شده و از آبان سال ۹۵ در زندان به سر می برد.