گزارشی از پنجمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه

کارگران نیشکر هفت تپه برای پنجمین روز متوالی با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان حراست این مجموعه خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۳۱ مردادماه کارگران نیشکر هفت‌تپه برای پنجمین روز متوالی دست از کار کشیده و مقابل ساختمان مرکزی حراست این مجموعه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پرداخت حقوق معوقه، جلوگیری از تجزیه و واگذاری آن به بخش خصوصی از جمله مطالبات کارگران این شرکت است.

همچنین سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه اعلام کرد که خواست این کارگران “ورود مسئولان ارشد استان برای تعیین تکلیف مدیریت شرکا” است.

در تجمع امروز “اسماعیل بخشی” نماینده کارگران طی سخنرانی به صحبت درباره کارگرانی که به خاطر فشار مسئولان اقدام به خودسوزی کردند پرداخت و گفت: “برای حل مشکل این کارگران، مدتی آنان را به ادارات مختلف فرستادند اما نهایتا مشخص شد که قصد اخراج آنان را داشتند. در نهایت نیز پس از اقدام ایشان برای خودسوزی به جای حل مشکلشان به آن‌ها گفته‌اند که چرا خواستید خودتان را آتش بزنید و آبروی ما را بردید؟”

وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه “مدیران حراست سال‌هاست رسالت واقعی این اداره را یا گم کرده‌اند یا عوض کرده‌اند” گفت: “رسالت واقعی این اداره تلاش برای ایجاد فضایی امن برای کارگران است تا آن‌ها به بهترین نحو کارشان را در امنیت انجام دهند اما در این چند سال کل تلاششان برای برهم زدن امنیت کارگر بوده است”.

وی با اشاره به مدیر جدید حراست این مجموعه که یک “انتظامی” است، خطاب به او گفت: “اگر آمده‌ای با همان رسالت کار کنی، ما پشتت هستیم اما قبلا فرمانده نیروی انتظامی بودی الآن مدیری، اینجا محیط کارگری است، نه پادگان. اگر با کارگری، با تو هستیم؛ اگر بر کارگری، مقابل تو می‌ایستیم؛ پس رسالت اصلی خود را انجام بده”.

اسماعیل بخشی در پایان صحبت‌های خود نیز خطاب به کارفرمایان گفت: “ما آماده گفتگو هستیم، تنها راه حل این است که بیایید صحبت کنیم و مسائل را حل کنیم”.

کارگران نیشکر هفت‌تپه پیش‌تر نیز بارها در اعتراض به وضعیت قراردادها، اخراج کارگران، معوقات مزدی و واگذاری اموال شرکت به «بخش خصوصی» تجمع و اعتصاب کرده‌اند.

 

نمایشگر ویدیو

00:00
06:53