ممانعت از برگزاری نماز عید قربان شهروندان اهل‌سنت در تهران

در بعضی از نمازخانه‌های اهل‌سنت تهران از برگزاری نماز عید قربان ممانعت به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سنی آنلاین، نیروهای امنیتی صبح روز (چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷) با حضور در ورودی‌ بعضی از نمازخانه‌های اهل‌سنت تهران ازجمله: “رسالت، یافت‌آباد، پونک، خلیج فارس و تعدادی دیگر از نمازخانه‌ها و متفرق کردن نمازگزاران، مانع برگزاری نماز عید قربان در این نمازخانه‌ها شدند”.

یکی از شهروندان اهل‌سنت تهران که نخواست نامش فاش شود، گفت که پلیس امنیت تهران روز (۳۰ مرداد) مسئولان بسیاری از نمازخانه‌های اهل‌سنت تهران را احضار کرده و به آنان گفته است که اجازه برگزاری نماز عید قربان را ندارند.

بنا بر این گزارش؛ پلیس امنیت تهران بدون ارائه هیچ‌گونه متن ابلاغیه‌ای به مسئولان نمازخانه‌ها، ادعا کرده‌ که این دستور از سوی «شورای تامین استان» داده شده است.

این منبع آگاه همچنین خاطرنشان کرد که صبح روز (۳۱ مرداد) در واکنش به این ممانعت‌ها، «جلسه فوق‌العاده» با حضور دکتر ذوالفقارطلب (مشاور اهل‌سنت دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب)، مهندس علیم یارمحمدی (نماینده مردم زاهدان در مجلس) و هیئت امنای نمازخانه‌های مذکور در نمازخانه «هاشمی» تهران برگزار شد.

لازم به ذکر است که در تعداد معدودی از نمازخانه‌های اهل‌سنت تهران نماز عید قربان برگزار شده و تلاش‌های مسئولین دفتر دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب برای جلب موافقت شورای تأمین استان تهران در‌خصوص برگزاری نماز در بسیاری از نمازخانه‌های اهل‌سنت این کلان‌شهر به نتیجه نرسیده است.

گفتنی‌ست اهل‌سنت تهران که جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر را شامل می‌شوند، علی‌رغم درخواست‌ چهل‌ساله، از داشتن مسجد در این کلان‌شهر محروم هستند؛ آنان به‌منظور برگزاری نماز مکان‌هایی را به‌عنوان «نمازخانه» اجاره کرده‌اند که برای ادای نمازهای جمعه و عیدین در این مکان‌ها نیز همواره با محدودیت‌ها و ممانعت‌های زیادی مواجه هستند.