جلسه بازپرسی اجلال قوامی برگزار شد

جلسه بازپرسی اجلال قوامی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در شعبه دوم بازپرسی مجتمع قضایی بهشتی سنندج برگزار شد. وی پس از تفهیم اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز مورخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، جلسه بازپرسی اجلال قوامی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که چندی پیش در پرونده‌ای جدید از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج فراخوانده شده بود، برگزار شد.

این فعال حقوق بشر طی یادداشتی در این خصوص گفت: اولین جلسه بازپرسی‌ام در شعبه دوم بازپرسی مجتمع قضایی بهشتی سنندج برای رسیدگی به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” برگزارشد و با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومانی آزاد شدم”.

لازم به ذکر است که اجلال قوامی پیشتر نیز از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان جهت رسیدگی مجدد به اتهاماتش برای روز ۲۷ آبان ماه امسال احضار شده است.

این فعال مدنی پیشتر از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “گفتگو با رسانه‌های مخالف نظام”، “نشر اکاذیب” و “توهین به سپاه پاسداران” توسط دادگاه بدوی محاکمه و نهایتا تبرئه شده بود که با اعتراض دادستان به حکم صادره اکنون راهی دادگاه تجدیدنظر می شود.

لازم به یادآوری است که پیشتر نیز در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، اجلال قوامی به همراه دوتن دیگر از فعالان مدنی استان کردستان به اسامی هیوا رحیمی و احمد خلیقی، با دلایل نامعلوم به اطلاعات سپاه احضار شده بودند.

همچنین در اواخر سال گذشته نیز اجلال قوامی، پس از احضار و بازجویی در پلیس فتا به شعبه اول بازپرسی دادسرای کردستان احضار شده بود.

اجلال قوامی در پلیس فتا در سنندج در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ و کانال‌های تلگرامی مخالف حکومت تحت بازجویی قرار گرفت و روز دوشنبه، پنجم فروردین ماه ۱۳۹۷ در شعبه اول بازپرسی دادسرای کردستان با شکایت بسیج رسانه به ارتباط و همکاری با کانال‌های مخالف نظام و نشر اکاذیب و مطالب خلاف قانون متهم شد.