اعتصاب غذای فرهاد میثمی، فعال مدنی در زندان اوین

فرهاد میثمی فعال مدنی که پیشتر در تاریخ ۹ مردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود از روز دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است. وی روز گذشته از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند قرنطینه این زندان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی که پیشتر در روز سه‌شنبه ۹ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود، روز گذشته در حالی به قرنطینه این زندان منتقل شد که از روز دهم مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “فرهاد میثمی ساعاتی پیش طی تماس تلفنی که بعد از ۲۰ روز با مادرش داشته گفته است که روز گذشته به قرنطینه زندان اوین منتقل شده و از روز دهم مردادماه دست به اعتصاب غذا زده است و به علت اینکه در انفرادی بوده تاکنون کسی از این اعتصاب باخبر نشده بود. فرهاد میثمی گفته است که احتمالا تا ۳ روز دیگر به بند عمومی زندان اوین منتقل خواهد شد.”

رضا خندان در ارتباط با اتهامات وارده به آقای میثمی گفت: “اتهامات مطرح شده علیه ایشان در شعبه ۷ دادسرای اوین «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام» بوده است و به گفته آقای میثمی در برگه بازجویی ایشان علت این اتهامات «تحریک زنان به حضور خیابانی به صورت سرلُخت!» عنوان شده و تمام این اتهامات صرفا به دلیل داشتن پیکسل‌هایی بوده است که روی آن جمله «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» نوشته شده است.”

آقای خندان همچنین افزود: “مادر سالخورده آقای میثمی پس از شنیدن خبر اعتصاب غذای فرزندش بسیار نگران شده و گفته که به همراهی با فرهاد دست به اعتصاب غذا خواهد زد ولی من و سایر دوستان به دلیل کهولت سن و مصرف روزانه دارو از ایشان خواستیم از این کار صرف نظر کند.”

پیش‌تر آرش کیخسروی وکیل دادگستری که خود نیز هم‌اکنون در سومین روز بازداشت در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد درخصوص آخرین وضعیت فرهاد میثمی به گزارشگر هرانا گفته بود: “روز یکشنبه ۲۱ مردادماه به همراه مادر آقای میثمی برای پیگیری وضعیت ایشان و طی مراحل ثبت وکالت‌نامه به دادسرای اوین مراجعه کردیم ولی مسئولان شعبه ۷ بازپرسی با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون دادرسی کیفری گفتند که امکان اعلام وکالت ندارید”.

آقای کیخسروی همچنین گفته بود: “مادر آقای میثمی برای اعتراض بابت تماس‌های تلفنی روزهای اخیر با منزلشان و پخش صدای بازجویی همراه با شکنجه فرزندش نزد بازپرس پرونده رفته و بازپرس با بیان اینکه این ماجرا از سمت مسئولین اوین نبوده این قول را داده بود که آقای میثمی برای رفع نگرانی و اطمینان از سلامتشان با مادرشان تماس بگیرد”.

لازم به یادآوری ایست عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ فرهاد میثمی فعال مدنی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

مطابق تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری جدید، متهمین امنیتی و سیاسی در مرحله تحقیقات مقدماتی باید وکیل خود را از لیست وکلای مورد تایید قوه قضائیه انتخاب کنند. مسئله‌ای که به گفته‌ی نهادهای مدافع حقوق شهروندی پیامدی جز تضییع هر چه بیشتر حقوق متهمان نخواهد داشت.