تداوم بازداشت یک رهبر کلیسای خانگی در زندان بابل

محمدعلی یساقی از رهبران کلیسای خانگی ساکن قائمشهر به اتهام برگزاری مراسم عشاء ربانی و تشکیل کلیسای خانگی و برگزاری مراسم دعا توسط اطلاعات حوزه بابلسر شناسایی و بازداشت شده است. این شهروند مسیحی پس از بازداشت و طی مراحل مختلف بازجویی به زندان بابل منتقل شده است و علیرغم گذشت زمان بصورت بلاتکلیف کماکان در همین محل به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، «محمدعلی یساقی» از رهبران کلیسای خانگی ساکن قائمشهر در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ به اتهام برگزاری مراسم عشاء ربانی و تشکیل کلیسای خانگی و همچنین برگزاری مراسم دعا توسط اطلاعات حوزه بابلسر شناسایی و بازداشت شد.

این نوکیش مسیحی پس از تحمل ۱۵ روز حبس در سلول انفرادی بدون حکم رسمی و تفهیم اتهام به زندان «متی کلا» بابل منتقل و همچنان بلاتکلیف در زندان بسر می برد.

اطلاعات دقیقی از وضعیت و سلامتی‌ نامبرده دردست نیست.

«محمدعلی یساقی» که در بین ایماندارن مسیحی شمال کشور با نام (استیفان) شناخته می شود از بیست سال پیش به مسیحیت گرویده است.

منبع آگاه نزدیک به این شهروند مسیحی به محبت نیوز گفته است احتمال می رود دادگاه این رهبر کلیسایی در چهارم تیرماه سالجاری در مازندران تشکیل شود.

در سال‎های اخیر دادگاه‎های انقلاب اسلامی احکام سنگینی برای مسیحیان صادر کرده است.

در تازه‌ترین “گزارش آزادی مذهبی” وزارت خارجه آمریکا که در روز سه‌شنبه ۲۹ مه ۲۰۱۸ منتشر شد از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری یاد شده که آزادی‌های مذهبی در آنها نقض می‌شوند.

نام جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۹۹ در فهرست گزارش سالانه آزادی مذهبی آمریکا در ردیف “کشورهای موجد نگرانی‌های خاص” قرار دارد.

بر اساس این گزارش از سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) بدین سو، پیروان بسیاری ازمذاهب به دلیل تبعیض‌ها و فشارهای حکومت جمهوری اسلامی علیه اقلیت‌های مذهبی، مجبور به ترک وطن خود شده‌اند. تمام قوانین در ایران بر اساس شریعت شیعی اسلام وضع شده‌اند و خروج از دین اسلام به جرم “محاربه” مجازات سخت در پی دارد.

محمدعلی یساقی