محرومیت سعید شیرزاد از دریافت خدمات درمانی علیرغم تاکید پزشکان

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که از چندی پیش دچار دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه پایین کمر است، با وجود تاکید پزشک متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن، کماکان از دریافت خدمات درمانی محروم است. طی هفته گذشته مسئولان زندان سه مرتبه از اعزام این زندانی سیاسی به مراکز درمانی جلوگیری کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی که چهارمین سال از حبس خود را زندان رجایی شهر کرج می‌گذراند، با وجود وضعیت وخیم جسمانی از دریافت خدمات درمانی محروم است.
یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “از دو هفته پیش، آقای شیرزاد به دلیل دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه پایین کمر با واکر راه می‌رود و کوچکترین حرکتی باعث درد شدید در ناحیه کمر ایشان می‌شود. پزشک بهداری زندان تاکید دارد که وی باید تا چند ماه تحت درمان و فیزیوتراپی باشد و با تاکید بهداری و با توجه به نظریه متخصص مغز و اعصاب، دادستانی مجوز اعزام وی به مراکز درمانی را صادر کرده است، اما علیرغم صدور مجوز از سمت دادستانی و با وجود گرفتن نوبت از پزشک با هزینه شخصی، مقامات زندان در هفته اخیر سه بار از اعزام این زندانی به بیمارستان جلوگیری کرده و حتی دلیلی هم برای این ممانعت نداشته‌اند”.

گفتنی است مدت محکومیت سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در خرداد ماه سال گذشته حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرده بود چندی پیش با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت. وی در حالی که حبس ۶ ساله خود را تحمل می کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم‌بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود شش ماه حبس تعزیری جدید را برای آقای شیرزاد به همراه آورد.
بر اساس احکام قطعی، تاریخ آزادی آقای شیرزاد که از سال ۹۳ در زندان به سر می برد، پاییز سال ۱۳۹۹ تعیین شده است.

لازم به یادآوری است سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتا شهریور ماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یکسال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

همینطور لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش تر در ٣١ مرداد ماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک رسانى به مردم زلزله زده آذربایجان شرقى به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یکسال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت سعید شیرزاد و پرونده‌های مفتوحه علیه وی پرداخته بود.