افزایش شمار زندانیان منتقل شده جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی زاهدان

روز پنج‌شنبه، یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. با انتقال این زندانی شمار زندانیان منتقل شده جهت اجرای حکم اعدام در این زندان به دو تن افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.
هویت این زندانی “واحدبخش کوسه” ملقب به رسول بخش، فرزند شمسان، ۴۵ ساله، از بند ۸ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده است.
این زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده، از ۶ سال پیش تاکنون در زندان نگهداری می‌شود.

لازم به ذکر است، روز پنج‌شنبه زندانی دیگری به نام “محمد سرحدی” جهت اجرای حکم اعدام از بند ۴ زندان مرکزی زاهدان به همراه آقای کوسه به سلول‌های انفرادی منتقل شده بود که کماکان در سلول انفرادی به سر می‌برد.

این زندانی پیش‌تر نیز در دی‌ماه سال گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اما با اخذ مهلت از اولیای دم از پای چوبه دار به بند عمومی بازگشته بود.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۱۲۱ تن از محکومین به اعدام در زندان مرکزی زاهدان را منتشر کرده بود که آقای کوسه نیز یکی از آنان است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.
بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.
در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.