سد پیشین سرباز خشک شد

سد پیشین واقع در شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان در پی خشکسالی و کاهش شدید بارندگی ها هم اینک خشک شده است.

به زارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سد پیشین با ظرفیت ۱۷۵ میلیون متر مکعب آب با هدف جمع آوری آب باران ‌های فصلی، جلوگیری از روان شدن سیلاب ‌ها و کمک به احیاء زمین های کشاورزی منطقه باهوکلات دشتیاری ساخته شده است.

این سد در زمان پرآبی تامین کننده آب کشاورزی حدود ۶ هزار هکتار زمین ‌های زراعی و باغی منطقه باهوکلات و گرمبیت چابهار است و علاوه بر آن آب آشامیدنی و مصرفی مردم روستایی منطقه را نیز تامین می‌کند.

سد پیشین از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج ۴۰۰ متر، ارتفاع از پی ۶۳ متر، ارتفاع از بستر ۶۲ متر و حجم مفید و قابل بهره برداری آن ۱۶۷ میلیون متر مکعب است.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: “هم اینک حجم آب سد پیشین کمتر از ۲۵ میلیون مترمکعب است که ۱۸ میلیون مترمکعب آن رسوب و غیر قابل بهره برداری است”.

مجیب حسنی افزود: “محدوده بالادست و پایین دست سد پیشین، زیستگاه اصلی تمساح پوزه کوتاه ایرانی (گاندو) است”.

وی بیان کرد: “سد پیشین نقش مهمی در اشتغال و تولید انواع محصولات کشاورزی در پایین دست دارد و آب بیش از ۶۰۰ چاه کشاورزی رودخانه پایین دست را تامین می کند”.

وی گفت: “شهرستان سرباز با مشکلات فراوان بی آبی و خشکسالی مواجه هست و تاکنون خسارت جبران ناپذیری به بخش های مختلف وارد شده است”.

وی احداث آب شیرین کن، انتقال و استفاده از آب دریا برای تامین آب آشامیدنی شهری و روستایی و تامین آب کشاورزی و صنعت را ضروری دانست.