تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

به علت تعطیلی کارخانه شیر وارنا ۲۰۰ کارگر این واحد با سه تا چهار ماه معوقات مزدی در حالت بلاتکلیف به سر می‌برند، در اصفهان نیز کارگران سیمان ‌سفید بنوید نائین سه ماه مزد و عیدی از کارخانه طلب دارند، همچنین صدها کارگر کارخانه پلی‌اکریل اصفهان در معرض اخراج قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، برخی منابع کارگری در کارخانه شیر وارنا اعلام کردند: “بیش از ۲۰۰ کارگر شاغل در این کارخانه بعد از پایان تعطیلات نوروزی وضعیت مشخصی ندارند و از کار بیکار شده‌اند”.

آنها ضمن اشاره به وضعیت بحرانی کارخانه اظهار کردند: “کارخانه «شیر وارنا» واقع در شهرستان ورامین به دلیل مالی دچار مشکل شده و در آستانه تعطیلی قرار دارد”.

به گفته آن‌ها، کارخانه شیر وارنا پیش از این حدود ۴۰۰ کارگر داشت که حدود ۲۰۰ نفر سال پیش به بهانه کاهش هزینه‌ای جاری از کار بیکار شده‌اند.

آن‌ها با بیان اینکه کارگران این کارخانه روز چهارشنبه هفته گذشته برای پیگیری وضعیت اشتغال و مطالبات معوقه خود مقابل ورودی کارخانه تجمع کرده بودند، جدا از نداشتن امنیت شغلی کارگران این کارخانه بین سه تا چهار ماه مطالبات مزدی طلبکارند.

آن‌ها با تأکید بر لزوم تأمین امنیت شغلی کارگران این واحد تولیدی از سوی دولت، می‌گویند: “کارگران این کارخانه انتظار دارند با حمایت دولت به کارشان بازگردند”.

به گفته آن‌ها، نگرانی‌هایی که کارگران به‌واسطه دریافت نکردن مطالبات معوقه خود متحمل شده‌اند هم‌اکنون با تصمیم کارفرما برای تعطیلی کارخانه، دوچندان شده است.

حیدر مظاهری، دبیر خانه کارگر شهرستان ورامین،  با تائید خبر تعدیل تعدادی از کارگران کارخانه “وارنا” گفت: “در حال حاضر فعالیت تولیدی این واحد متوقف‌شده و کارگران آن با چندین ماه مزد معوقه بلاتکلیف شده‌اند”.

او با بیان اینکه این کارخانه درگذشته حدود ۴۰۰ کارگر داشت و هم‌اکنون تعداد کارگران آن به نیم کاهش‌یافته است، افزود: “عده‌ای از کارگران تعدیل‌شده‌ای این کارخانه هم‌اکنون از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند”.

طبق اظهارات مظاهری، عمده‌ترین مشکل این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی و خصوصی همانند اداره تأمین اجتماعی، چندین بانک و همچنین اداره دارایی است.

به گفته وی، مسئولان شهرستانی در راستای نجات این واحد بحران‌زده قصد دارند این کارخانه تولیدکننده محصولات لبنی را به یک بخش خصوصی مرتبط واگذار کنند.

سه ماه مزد و عیدی کارگران «سیمان سفید بنوید نائین » به تأخیر افتاده است

به گزارش ایلنا، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، کارگران شاغل در کارخانه «سیمان سفید بنوید نائین» در استان اصفهان مدعی هستند سه ماه دستمزد و عیدی سال ۹۶  خود را از کارفرما طلبکارند.

این کارگران درباره طلب وصول نشده خود گفتند: “مطالبات مزدی ما مربوط به سه ماه طلب مزدی ماه‌های بهمن، اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری می‌شود. همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی عیدی پایان سال ۹۶ را پرداخت نکرده است”.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه سیمان سفید بنوید با یادآوری اینکه این واحد درزمینهٔ تولید و فروش محصولات خود هیچ مشکلی ندارد، افزود: آخرین دستمزدی که دریافت کرده‌ایم مربوط به دستمزد دی ماه سال ۹۶ می‌شود که کارفرما اخیراً آن را به حساب کارگران واریز کرده است.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به‌صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار داریم، گفت: “در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهیم”.

این کارگر در خاتمه می‌گوید: “با اینکه کارفرمای سیمان سفید بنوید بار‌ها وعده پرداخت مطالبات معوقه مان را داده است اما هنوز مشکل باقی است”.

مطالبات کارگران سیمان بنوید  به هفت ماه می‌رسید

در این زمینه عباسعلی پوربافرانی، نماینده مردم شهرستان‌های نائین، ضمن تأکید بر پرداخت سریع و به‌موقع کارگران سیمان سفید بنوید نائین گفت: “در خصوص مشکلات این واحد تولیدی دست‌کم ۱۰ جلسه با برخی مسئولان شهرستان برگزار کرده‌ایم و در حال حاضر روند کار در این کارخانه به نسبت قبل بهتر شده است”.

به گفته وی؛ “پیش از این مطالبات مزدی کارگران سیمان سفید بنوید نایین به هفت ماه می‌رسید اما در حال حاضر بخشی از این مطالبات پرداخت شده است”.

این نماینده با بیان اینکه کارگران این کارخانه در زمینه بیمه تأمین اجتماعی مشکلات زیادی دارند در ادامه گفت: “کارفرمایان حق به تأخیر انداختن مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران را ندارند چراکه هم دین وهم قانون بر پرداخت به موقع دستمزد کارگران تأکید کرده‌است”.

طبق اظهارات این نماینده مجلس، دغدغه اول هرکارگر حقوق و دستمزد است کارخانه‌ای که با این حجم تولید می‌کند و زیان ده هم نیست چرادربحث پرداخت معوقات و مطالبات کارگری تعلل کرده است.

قرار داد کارگران سیمان بنوید نائین یک ماهه است

همچنین رضا عقدایی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان، گفت: “به طور کل کارخانه‌ها از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و دیرکرد در پرداخت حقوق و مطالبات کارگران از دغدغه‌های صنایع کشور است”.

وی درباره مطالبات کارگران سیمان سفید بنوید نایین نیز گفته است: “با وجود اینکه محصول تولیدی کارخانه سیمان سفید بنوید ذخیره‌سازی نمی‌شود و بلافاصله وارد بازار می‌گردد انتظار داریم مطالبات کارگران به موقع پرداخت شود چراکه پرداخت نکردن دستمزد کارگران سرآغاز آسیب‌های اجتماعی در جامعه و باعث می‌شود بالاجبار از راه دیگر این مشکل را حل کنیم”.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان با اشاره به یک ماهه بودن قراردادکارگران این کارخانه تأکید کرد: “کارگری که بیشترین عمر خود را در کارخانه گذرانده نیاز به آزمودن ندارد و بایستی قرارداد یک‌ساله داشته باشد”.

عقدایی در پایان با بیان اینکه نیروی‌های کارگری کویر از ظرفیت‌های خوب اصفهان هستند، خاطرنشان کرد: “اگر به پرداخت حقوق، بیمه و همچنین امنیت شغلی کارگر اقدام شود کارگر نیز با جان و مشقت بیشتری کار می‌کند”.

صدها کارگر پلی‌اکریل در آستانه بیکاری‌

به گزارش رادیو زمانه، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، صدها کارگر کارخانه پلی‌اکریل اصفهان هنوز به کار بازنگشته و در معرض اخراج قرار گرفتند. کارفرما در صدد انحلال کارخانه است. کارگران می‌گویند: “کارفرما در امر واردات الیاف پلی‌اکریل از ترکیه و چین فعال است و قصد دارد از طریق انحلال کارخانه تجارت خود را رونق دهد”.

کارگران پلی‌اکریل ابتدای سال ۹۶ در حالی که ۹ ماه مطالبات معوقه داشتند، تحت عنوان «بازسازی» شرکت، به مرخصی اجباری فرستاده و برای دریافت حقوق بیکاری به اداره تأمین اجتماعی معرفی شدند.

کارفرما ابتدای سال جاری حدود ۳۰۰ تن از کارگران را به کار فراخواند تا از ۱۴ فروردین کار در کارخانه را آغاز کنند.

اما هنوز سه هفته از بازگشت کارگران نگذشته کارفرما زمزمه‌های انحلال شرکت را آغاز کرده است.

کارگران این کارخانه در پیامی به اتحادیه آزاد کارگران ایران نوشته‌اند “پورسیدی کارفرمای شرکت، خود واردکننده الیاف آکریل از ترکیه و چین است و قصد دارد با انحلال کارخانه بازار بزرگتری برای خود ایجاد کند”.

سه هفته پیش حدود ۳۰۰ تن از کارگران پلی‌اکریل به کارخانه بازگشته‌اند. قرار بود باقی کارگران نیز به تدریج با گسترش تولید به سر کار بازگردند.