ممانعت از سفر مولانا گرگیج به سیستان و بلوچستان

وزارت اطلاعات بار دیگر از سفر مولانا گرگیج به زاهدان جهت شرکت در همایش های دانش آموختگی مدارس دینی این استان جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، طبق اخبار واصله مولانا گرگیج مدیر دارالعلوم گالیکش و امام جمعه اهل سنت بلوچ آزاد شهر استان گلستان برای چندمین سال متوالی پیش از اقدام برای سفر و شرکت در همایش‌های فارغ‌التحصیلی که در راس آن مراسم دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان است، از سوی ماموران امنیتی نسبت به مشارکت در این همایش منع شد.

مولانا گرگیج از سخنران‌های اصلی و مدعوین رسمی همایش‌های فارغ‌التحصیلی سیستان و بلوچستان بود.

این روحانی اهل سنت در ۷ سال گذشته فقط یک بار در سال ۹۳ به منظور شرکت در همایش مذکور اجازه سفر به زاهدان را یافت.

بر پایه گزارش‌های دریافت شده، در سال‌های اخیر همایش دانش‌آموختگی طلاب اهل سنت زاهدان با محدودیت‌های بسیاری از جمله کاهش زمان مراسم از ۲ روز به یک روز از سوی مسئولان مواجه بوده است.

این مراسم در دو روز و با شرکت علماء بزرگ خارج از کشور از جمله هند، لبنان، سوریه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، پاکستان، تاجیکستان، افغانستان و… برگزار می‌شد؛ اما در سال‌های اخیر به خاطر ممانعت‌ها به یک روز تقلیل پیدا کرده و نه تنها علمای خارجی بلکه علمای اهل سنت استان‌های دیگر نیز اجازه شرکت در این همایش را پیدا نمی‌کنند.

همچنین گزارش شده که در هنگام برگزاری همایش مسافرانی که قصد ورود به شهر زاهدان را داشتند مورد بازجویی قرار گرفته و چهره‌های مذهبی پس از ضبط کارت شناسایی خود به شهر مبدا بازگردانده شدند.

از دیگر ایجاد محدودیت‌ها می‌توان به قطع و کندی سرعت اینترنت اشاره کرد که مسئولان امنیتی در زاهدان همزمان با شروع همایش فارغ‌التحصیلی مکی زاهدان، اینترنت این شهر را ضعیف و یا از کار انداختند تا پوشش مستقیم این مراسم دچار اختلال شود.

گفتنی است مسئولین بلند پایه کشوری بارها وعده رفع این محدودیت‌ها و آزادی سفر علمای سرشناس اهل سنت به دیگر استان‌ها را داده‌اند که تاکنون محقق نشده است، اکثریت قاطع اهل سنت ایران در انتخابات رییس جمهوری سال گذشته به حسن روحانی که وعده‌های وی در خصوص اقوام و مذاهب بدون عمل باقی مانده‌اند رای دادند.

شایان ذکر است بیست و هفتمین مراسم دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم مکی زاهدان پنج‌شنبه هفته جاری (۲۳ فروردین ۹۷) در مصلی اهل سنت این شهر برگزار خواهد شد.  که همه ساله با حضور گسترده مردم برگزار می‌شود.