در آستانه هجدهمین سال حبس؛ گزارشی از آخرین وضعیت افشین بایمانی

افشین بایمانی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، پس از گذشت ۱۷ سال کماکان در این زندان گذران حبس می‌کند. او در سال ۷۹ به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شد اما پس از ۶ سال به حبس ابد تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، افشین بایمانی زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج است که از ۱۷ سال گذشته در زندان به سر می‌برد.

دوران طولانی زندان برای افشین بایمانی که پدر دو فرزند است علاوه بر مشکلات جسمی نظیر بیماری قلبی و سنگ کلیه، مسائل عدیده‌ای را نیز برای خانواده‌اش ایجاد کرده است.

این زندانی که پس از سالها حضور در محیط نامناسب زندان به مشکلات عدیده جسمی دچار شده است در تیرماه سال گذشته دچار عارضه قلبی شد.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای بایمانی به گزارشگر هرانا در این رابطه گفته بود: “افشین با توجه به مشکلات قلبی از جمله گرفتگی عروق قلب که سال‌هاست از آن رنج می برد، وضعیت جسمی نامناسبی بخصوص درد در ناحیه قفسه سینه پیدا کرد. به همین دلیل توسط هم بندی های خود به بهداری زندان منتقل شد. در پی معاینات صورت گرفته همچون گرفتن نوار قلبی و فشار خون این زندانی، پزشک کشیک بهداری، “فاضل مشتری”، دستور اعزام وی به بیمارستان صادر کرد. اما با دخالت افسر نگهبان به دلیل خودداری این زندانی از استفاده از دستبند و پابند، از این اعزام جلوگیری به عمل آمد.”

آقای بایمانی در شهریورماه سال گذشته برای چند روز به مرخصی اعزام شده بود.

آقای بایمانی، زندانی سیاسی سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ به اتهام کمک به فرار برادر خود «مهدی بایمانی» که عضو سازمان مجاهدین خلق بود بازداشت و به اعدام محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شد اما پس از ۶ سال حکم وی به حبس ابد تقلیل یافت.