معوقات مزدی و بیکاری کارگران

دستمزد چهار ماه کارگران شهرداری مهاباد به همراه اضافه‌کاری دو ماه‌ آنها پرداخت نشده است. بنابر خبری دیگر یک فعال صنفی عضو انجمن صنفی کارگران کوره‌‌پزخانه‌های قرچک ورامین گفت که در حال حاضر فقط یک سوم کوره‌های آجرپزی ورامین فعال هستند، رکود ساخت و ساز در سالهای اخیر، به تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان مورخ ۳ فروردین ۱۳۹۷، در حال حاضر حقوق کامل ماههای اسفند، بهمن، مهر، آبان و اضافه کاری‌های آذر و دی ماه ۹۶ کارگران شهرداری مهاباد پرداخت نشده است.

طبق برآورد نماینده‌ی کارگران، ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان حقوق معوقه باقی می‌ماند که شهرداری مهاباد وعده داده است که در ماههای آینده به صورت کامل پرداخت شود.

پیش از این کامران علیزاده‌آذر شهردار مهاباد گفته بود: “بی انضباطی شدید مالی در شهرداری مهاباد وجود دارد و همچنین آنها با مشاهده‌ی لیست افراد شاغل در شهرداری متوجه شده‌اند که در حال آذر ۹۷۵ نفردر اوج فصل کاری پرسنل شهرداری را تشکیل می‌دهند و آنها را با مازاد نیرو روبه رو کرده است”.

شهرستان مهاباد یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی است.
رکود ساخت و ساز باعث تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران کوره‌پزخانه شده است

به گزارش ایلنا مورخ ۴ فروردین ۱۳۹۷، یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه‌ها می‌گوید: “به دلیل رکود حکم بر فضای ساخت و ساز کوره‌های آجرپزی تعطیل و کارگران بیکار شده‌اند”.

«جعفر معصومی اصل» عضو انجمن صنفی کارگران کوره‌‌پزخانه‌های قرچک ورامین در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان این مطلب که در حال حاضر فقط یک سوم کوره‌های آجرپزی ورامین فعال هستند، گفت: “رکود ساخت و ساز در سالهای اخیر، به تعطیلی کوره‌ها و بیکاری کارگران انجامیده است”.

وی افزود: “نرخ بیکاری کارگران ساختمان و درنتیجه بیکاری کارگران کوره‌پزخانه‌ها بالاست و این مساله مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. تعدادی از کارگران بیکار شده، بیمه بیکاری دریافت میکنند ولی تعداد زیادی از آنها با فقدان حمایت‌های اجتماعی و فرصت‌های شغلی مواجهند بنابراین به مشاغل کاذب و غیررسمی روی می‌آورند”.

معصومی اصل با بین اینکه ما خواستار ساماندهی بیمه کارگران شاغل در «کوره‌پزخانه» هستیم، در ادامه گفت: “در شرایط کنونی به دلیل نامعلوم بودن وضعیت پرداخت حق بیمه‌ها، بازنشستگی برای بیشتر کارگران کوره‌پزخانه‌ به رویا تبدیل شده‌است”.

به گفته وی، کارگران کوره‌پزخانه‌ها به صورت فصلی کار می‌کنند اما در بیشتر کارگاه‌ها آجرپزی حتی به اندازه ماه‌های فصل کاری نیز برای این کارگران حق بیمه پرداخت نمی‌شود و این وضعیت در حالی است که کارگران مورد نظر همیشه بین ۶ تا ۷ ماه از سال را به مشاغل دیگر اختصاص داده‌اند.

وی با بیان اینکه کارگران کوره‌پزخانه در بهترین حالت ممکن، ۴ ماه از سال توسط کارفرما بیمه می‌شوند، افزود: “این وضعیت در حالی است که آجرپزی جزء مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود اما به دلیل شرایط فصلی حرفه آجرپزی و بدحسابی کارفرمایان این شغل امکان بازنشستگی پیش از موعد برای کارگران این حرفه وجود ندارد”.