تعیین وثیقه برای محمد حبیبی و پریسا رفیعی/ جلسه دادگاه مریم شریعتمداری برگزار شد

پس از پیگیری های فعالان صنفی و مدنی در خصوص وضعیت محمد حبیبی معلم بازداشت شده، امروز بازپرس پرونده وی با تبدیل قرار بازداشت او به وثیقه موافقت کرد. همزمان پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه تهران که در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری بازداشت شده بود، طی تماس تلفنی به خانواده خود اعلام کرد که برای وی قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شده است. از سوی دیگر ظهر امروز جلسه دادگاهی مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری که در تاریخ ۴ اسفندماه سال جاری بازداشت شده بود، در مجتمع قضایی ارشاد تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بازپرس پرونده محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان که در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال جاری بازداشت شده بود، با تبدیل قرار بازداشت وی به وثیقه موافقت کرد. با این حساب پس از تودیع مبلغ وثیقه تعیینی آقای حبیبی آزاد خواهد شد.

بازداشت محمد حبیبی موج گسترده ای از اعتراضات بخصوص توسط معلمان سراسر کشور را در پی داشته است.

پیش‌تر بیش از دو هزار فعال صنفی و مدنی با امضای طوماری در فضای مجازی خواستار آزادی محمد حبیبی (فعال صنفی معلمان) شده بودند.

در اسفندماه سال جاری نیز انجمن‌های مختلف صنفی معلمان در بیانیه‌های جداگانه‌ای بازداشت و ضرب و شتم محمد حبیبی را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط این عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران شده بودند.

در تاریخ ۱۸ اسفندماه سال جاری نیز شش تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به نام‌های “پیام شکیبا، آرش صادقی، زانیار مرادی، سعید شیرزاد، سعید ماسوری و مجید اسدی” با انتشار نامه‌ای سرگشاده در حمایت از محمد حبیبی با اشاره به مرگ‌های اخیر در زندان‌های کشور نسبت به وضعیت و سرنوشت این زندانی ابراز نگرانی کردند و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر وی شدند.

همزمان هرانا مطلع شد پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی هنر های زیبا دانشگاه تهران که در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری بازداشت شده بود، امروز طی تماس تلفنی به خانواده خود اعلام کرده که برای وی قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شده است.

نزدیکان خانم رفیعی امیدوارم هستند با تودیع وثیقه این دانشجوی هنر تا پیش از سال جدید از زندان آزاد شود.

در چهارمین روز بازداشت این دانشجوی هنر پدر او طی یادداشتی کوتاه نوشته بود:

“از ارگان/نهاد بازداشت‌کننده‌ی او بی‌اطلاعیم. به طور شفاهی و از این طرف و آن طرف شنیده‌ایم که اطلاعاتِ سپاه او را بازداشت کرده اما به طور رسمی با ما تماس گرفته نشده و بیان نشده کجا و برای چه اتهام یا اتهاماتی او را بازداشت کرده‌اند؟!

اجازه داده نشده وکیلش او را ببیند و وکالتنامه را به امضایش برساند؛ در جریان اتهام یا اتهاماتش قرار بگیرد و نکات لازم را یادداشت نموده و ارائه کند.

حق قانونی اوست که از اولین دقایق تحت نظر قرار گرفتن و یا بازداشت شدن درخواست وکیل کند. وکیل داشته باشد و با خانواده‌اش تماس بگیرد و بازداشتش را به اطلاع خانواده برساند اما مظلومانه از این حقوق مسلم خود محروم شده و شده‌ایم.

ما اعتراض شدید داریم به این روند و مانده‌ایم که شکایتمان را به کجا ببریم”.

همچنین ظهر امروز جلسه دادگاهی مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری که از تاریخ ۴ اسفندماه سال جاری بازداشت شده بود، در مجتمع قضایی ارشاد تهران برگزار شد.

مریم شریعتمداری ۳۲ ساله و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بر اساس ویدئو های منتشر شده در شبکه های اجتماعی وی در تاریخ ۴ اسفندماه در اعتراض به حجاب اجباری به بالای یکی از سکو های مخابرات خیابان انقلاب رفته و روسری اش را در دست تکان می‌دهد، مامور انتظامی او را از بالای سکو به سمت پایین هل داده و اقدام به بازداشت وی می‌کند.

اعتراض علنی به حجاب اجباری از دی‌ماه سال جاری و با انتشار فیلمی از اعتراض علنی یک زن جوان به حجاب اجباری در خیابان انقلاب آغاز شد.

پس از آن در برخی نقاط شهر، دختران یا پسرانی با برداشتن روسری و گرفتن آن در انتهای یک چوب، در اعتراض به حجاب اجباری اقدام به کشف حجاب کرده بودند.

اعتراض به حجاب اجباری طی ماه‌های اخیر به حدی پیش رفت که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران نیز به فعالیت‌های مدنی زنان در خصوص حجاب اجباری واکنش نشان داد.

پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران نوشت که ظهر پنجشنبه ۱۷ اسفند آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با گروهی از مداحان مذهبی درباره اعتراضات اخیر نسبت به حجاب اجباری در این کشور گفته است: “آن همه هزینه و فکر و تبلیغات کردند که در نتیجه آن چند دختر فریب بخورند و در گوشه و کنار روسری از سر بردارند و همه تلاش‌هایشان در این نتیجه کوچک و حقیر خلاصه شد که این مسئله‌ای نیست، اما آنچه بنده را حساس می‌کند، طرح مسئله حجاب اجباری از دهان برخی خواص است”.

 دادستان تهران نیز اعلام کرد که یکی از این زنان به ۲ سال زندان محکوم شده است. برخی از سیاستمداران اصلاح طلب نیز نسبت به حجاب اجباری در ایران معترض هستند.

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس در حاشیه نشست علنی مجلس شورای اسلامی گفته بود که نشست بررسی حجاب اجباری به عنوان مطالبه قشری از مردم پس از تعطیلات نوروز با حضور موافقان و مخالفان برگزار خواهد شد.