علی قدیری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در تبریز، به حبس محکوم شد

علی قدیری از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در تبریز، طی دو پرونده جداگانه به حبس تعلیقی و تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی قدیری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اخیر در تبریز، مجموعاً به یک سال حبس تعلیقی و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

وی که در جریان اعتراضات مردمیِ دی ماه از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده بود، به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری تبریز به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد که بر اساس رای قاضی، ۳ ماه تعزیری به مدت ۱ سال تعلیق شد.

وی همچنین به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» نیز از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند.

بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد و حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.