شکستگی و قطع عضو؛ آخرین اخبار از وضعیت دراویش مجروح در بازداشت‌‌

حال چند تن از دراویش که با اعمال خشونت شدید در خیابان گلستان هفتم بازداشت شده‌اند وخیم گزارش شده است. همزمان از سرنوشت تعداد زیادی از بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعدادی از دراویش بازداشت شده که در زمان بازداشت مجروح شده و به مراکز درمانی منتقل شده بودند نامناسب گزارش می شود.

مجذوبان نور، رسانه ای که اخبار جامعه دراویش ایران را پوشش می دهد با ذکر این موضوع توضیح داد که امیر نوری از ناحیه‌ی دست دچار جراحات شده است که منجر به قطع انگشت گردیده و با جراحات دیگری مانند شکستی سر و کبودی‌های فراوان همراه است. آقای نوری به همراه ۳۰ نفر درویش دیگر که وضعیت جسمی آنها نیز وخیم گزارش شده است به اداره اطلاعات فرستاده‌ شدند که از آنجا با همین وضعیت به دادسرای زندان اوین تحویل داده شوند.

طبق این گزارش مأمورین امنیتی از دادن هرگونه امکانات درمانی به آنها خودداری کرده‌اند. ضمناً به گفته‌ی دراویش بازداشتی؛ مأمورین جهت تفهیم اتهام بازداشتی‌های حوادث گلستان هفتم از فرم‌هایی استفاده می‌کنند که از متن یکسان و ازقبل آماده‌شده برخوردار است.

از سوی دیگر گزارش شده است کسری نوری، دیگر درویش بازداشت شده از ناحیه‌ی دست و سر دچار شکستگی شده و به علت ضربات وارده‌ی مأمورین صورت وی به‌طور کامل کبود و سیاه شده است و با همین شرایط جسمی بد، ایشان را به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

میزان جراحات این درویش گنابادی به اندازه‌ای بوده که به گفته‌ی شاهدان عینی آقای نوری مدتی را در اغما بسر برده بودند. یکی دیگر از دراویش بازداشتی به نام سخاوت سلیمی هم به همراه ایشان به زندان اوین منتقل شده است.

دکتر محمود تقی‌پور، دیگر درویش بازداشت شده نیز از ناحیه‌ی شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مورد جراحی قرار گرفته است.

به گفته‌ی پزشکان معالج؛ این درویش گنابادی دچار افت شدید هموگلوبین خون گردیده و طحال وی نیز پاره شده است. دکتر تقی پور در حال حاضر در بیمارستان بقیهالله تهران تحت کنترل نیروهای امنیتی بستری است.

بر اساس گزارش کمیته‌ی پیگیری وضعیت دراویش زندانی، پوریا نوری یکی دیگر از دراویش بازداشتی نیز به دلیل شدت صدمات واردشده از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نیست، وی هم اکنون در بیمارستان امام خمینی تحت کنترل نیروهای امنیتی بستری شده‌ است.

رضا انتصاری یکی دیگر از دراویش جوان بازداشتی با اینکه گفته میشود شرایط جسمی وخیمی داشته و مدتی در اغما بوده به تازگی از بیمارستان سجاد به زندان اوین منتقل شده است. به گفته‌ی شاهدان این درویش گنابادی نیاز فوری به مراقبت پزشکی دارد.

بهنود رستمی نیز به علت شرایط بحرانی جسمی هنوز در بیمارستان سجاد تحت کنترل نیروهای امنیتی بستری است.

به گفته کمیته‌ی پیگیری وضعیت دراویش زندانی، تعداد زیادی از دراویش گنابادی که در حوادث خیابان گلستان هفتم به‌شدت آسیب دیده بودند پس از مداوای سرپایی از بیمارستان‌های سجاد، رسالت، لبافی‌نژاد و خاتم‌الانبیا به زندان‌های قرچک و فشافویه منتقل شده‌اند.

از سوی دیگر گزارش شده است، از سرنوشت سعید کریمایی، مصطفی صفاری و اکبر بیرانوند که عصر روز دوشنبه ۳۰ بهمن‌‌ماه در تحصن دراویش مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران بازداشت شدند تا این لحظه هیچ اطلاعی به دست نیامده است.

مجذوبان نور تاکید کرد زنان بسیاری با ضرب و شتم بازداشت شده‌اند، به‌طوریکه شکستگی سر، پا و دست مشهود بود. از میان بازداشت‌شدگان زن نگرانی‌ها از وضعیت “لیلی نائب زاده” یکی از دراویش زن بازداشت شده در حالی است که گزارش شده وی باردار بوده است. در خبر دیگری نیز این سایت به نقل از کمیته پیگیری دراویش زندانی، از سرنوشت نامعلوم سعید سلطانپور که توسط دکتر رسول هویدا به بیمارستان رسالت منتقل شده بود خبر داده است و گفته‌اند که دکتر رسول هویدا نیز در همان بدو ورود به بیمارستان، دستگیر و بعد از آن به مرکز امنیتی شاهپور منتقل شده است.

کمیته پیگیری دراویش بازداشتی همچنین می‌گوید: “آقایان “ولی‌الله میراسماعیلی”، “سید جعفر آهوقلندری”، “مهدی نیک‌پی” و “قاسم سپهوند” نیز به طرز وحشیانه‌ای و با توسل به خشونت و شکستن شیشه و استفاده از اسپری علیه خانواده‌ی آنها توسط نیروهای لباس‌شخصی و امنیتی در خرم آباد دستگیر شده‌اند و تاکنون اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت سلامت آنها در دسترس نیست.

در پی درگیری خشونت‌آمیز میان دراویش گنابادی و پلیس در محدوده خیابان پاسداران تهران سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران گفت که ۳۰۰ تن از دراویش دستگیر، ۵ نیروی پلیس و بسیج کشته و ۳۵ پلیس نیز زخمی شده‌اند.

گفتنی است که حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.

دراویش می‌گفتند که از حضور پرشمار نیروهای امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه آقای تابنده نگران شده‌اند.

بعد از آن درگیری حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران گفته بود: “پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ‌گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند.”