تنبیه بدنی توسط معلم هنر؛ شکستگی بینی، آسیب به چشم و دندان دانش‌آموز

مادر دانش‌آموز زرین‌دشتی که فرزندش را معلم هنر مورد ضرب و شتم قرار داده بود، می‌گوید طبق گواهی پزشک قانونی بینی پسرش شکسته و دندان‌ها و شبکیه چشم او هم دچار آسیب شده است. محبوبه بامدادی مادر حسین تمدن، دانش‌آموز مصدوم گفت که دانش‌آموزان هنگام کتک زدن فرزندم توسط معلم از شدت ترس مخفی‌ شده و بغض‌کرده بودند و به شهادت همکلاسی‌هایش، معلم چندین مشت بر سر و صورت پسرم کوبیده و در حال حاضر غیر از شکستگی بینی و دندان، لکه خون در چشم وی ایجاد شده و طبق نظر پزشک معالج، شبکیه چشمش آسیب‌ دیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، با وجود اینکه سال‌هاست تنبیه بدنی در مدارس منسوخ‌ شده و مورد نکوهش قرار گرفته است، اما باز هم برخی از معلمان با شیطنت یک دانش‌آموز عنان از کف داده و دانش‌آموز را سر کلاس و در مقابل همکلاسی‌ها و همسالان کتک می‌زنند.

این در حالی است که از سال‌ها پیش بخشنامه آموزش‌ و پرورش به تمام مدارس ابلاغ‌ شده، همه‌ساله این ابلاغ تکرار و حذف تنبیه بدنی و عدم برخورد فیزیکی مورد تأکید قرار گرفته است.

این موضوع با توجه به تغییر ساختار آموزشی و اجتماعی باید بیش‌ از پیش مورد توجه معلمان و جامعه فرهنگی قرار گیرد و در هر شرایطی حتی بدرفتاری و عدم سازش دانش‌آموز، معلم باید تا جایی که مقدور است سعه‌صدر داشته باشد و یا از روش‌های توبیخ دیگر غیر از برخورد فیزیکی استفاده کند؛ چراکه معلم الگوی دانش‌آموز است و باید همواره وجهه الگومداری خود را حفظ کند.

با این حال، روز سه‌شنبه در مدرسه شهید خوشبخت شهرستان زرین‌دشت استان فارس، یک دانش‌آموز نوجوان توسط معلم هنر خود مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و راهی بیمارستان شده است.

مادر حسین تمدن- دانش‌آموز مصدوم- در گفتگو با خبرنگار فارس در زرین‌دشت گفت: “دیروز به پزشکی قانونی مراجعه کرده و فرزندم مورد معاینه قرار گرفت و مشخص شد در اثر این ضرب و شتم، بینی او شکسته است و دندان‌ها و شبکیه چشمش نیز آسیب‌ دیده است”.

محبوبه بامدادی ادامه داد: “به علت نبود پزشک متخصصِ چشم و تجهیزات درمانی مناسب در زرین‌دشت، متحمل هزینه‌های بالایی شده‌ایم”.

وی بیان کرد: “از معلم فرزندم به مراجع قضایی شکایت کرده و امروز به حراست آموزش‌وپرورش مراجعه می‌کنیم”.

مادر دانش‌آموز مصدوم خاطرنشان کرد: “به دلیل نبود پزشک متخصص چشم و برای مداوای پسرم، از زرین‌دشت وسیله نقلیه را کرایه دربست کرده و به بیمارستان داراب و فسا مراجعه کرده‌ایم که در هر سرویس، هزینه بالایی برای کرایه و همچنین درمان فرزندم پرداخت کرده‌ایم”.

بامدادی تصریح کرد: “فرزندم در طول دوره تحصیل خود از آرام‌ترین و موفق‌ترین دانش‌آموزان بوده و واقعاً نمی‌دانم چه کاری کرده که این‌چنین مورد ضرب و شتم واقع‌ شده است؟”

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان هنگام کتک زدن معلم از شدت ترس مخفی‌ شده بودند، بغض‌کرده و ادامه داد: “به شهادت همکلاسی‌های فرزندم، معلم چندین مشت بر سر و صورت پسرم کوبیده و در حال حاضر غیر از شکستگی بینی و دندان، لکه خون در چشم وی ایجاد شده و طبق نظر پزشک معالج، شبکیه چشمش آسیب‌ دیده است”.

بامدادی ادعای معلم را مبنی بر اینکه فقط یک سیلی به‌ صورت پسرش زده است رد کرده و گفت: “پسر من با یک سیلی به این حال‌وروز درنیامده و شما اگر پرس‌وجو کنید متوجه می‌شوید که شدت ضربات مشت به سروصورت به حدی بوده که فرزندم غش کرده است”.

مادر دانش‌آموز مصدوم با گلایه از عدم حضور و پیگیری مسوؤلان آموزش‌وپرورش از وضعیت حسین تمدن اظهار داشت: “هیچ‌کدام از مسوؤلان آموزش‌وپرورش به ما مراجعه نکرده و جویای وضعیت فرزندم نشدند، فقط مدیر مدرسه با تماس‌های تلفنی احوال او را جویا شده و برای تأمین هزینه‌های درمان، قول مساعدت داده است”.

وی تصریح کرد: “فرزندانم در مدرسه امنیت ندارند و به نظر می‌رسد باید دوره آمادگی دفاعی و رزمی بگذرانند تا بتوانند در چنین مواقعی از خود دفاع کنند!”

اما در آن سوی این اتفاق تلخ، معلم مدرسه شهید خوشبخت زرین‌دشت هم در گفتگو با خبرگزاری فارسمی‌گوید: “من دو مدرک دکترا و ۲۵ سال سابقه کار دارم و تا پیش‌ از این به‌طور موقت در مدارس شیراز تدریس می‌کردم”.

حسین امیری با اشاره به اینکه مدرسه محل کارش در زرین‌دشت، دانش‌آموزانی شلوغ‌کار و ناآرام دارد، افزود: پس از ورودم به مدرسه زرین‌دشت با وجود اینکه رشته تخصصی‌ام عربی بود، تدریس هنر را به عهده من گذاشتند و من نپذیرفتم، اما مدیر مدرسه اعلام کرد که در این رشته نیاز به معلم داریم.

وی اظهار داشت: “سرِ کلاس به یکی از دانش‌آموزها (حسین تمدن) سرمشق خوشنویسی داده و به شوخی گفتم چقدر این حروف را جالب نوشته‌ای و او پاسخ داد آقا خودتان این سرمشق را نوشته‌اید”.

معلم مدرسه شهید خوشبخت ادامه داد: “تمدن بعد از اینکه سرمشق خود را دریافت کرد سر جای خود نشست، از من سؤالی پرسید و بعد از آن با دوستانش خندیدند و این سؤال را سه بار تکرار کرد”.

امیری ادامه داد: “من متوجه کنایه تمدن و علت خنده سایر دانش‌آموزان نشدم، تا اینکه یکی از دانش‌آموزان گفت آقا متوجه حرف تمدن نشدید؟ و بعد توضیح داد که مقصود او از این سؤال چه بوده است”.

وی بیان کرد: “تمدن ناسزای رکیکی را در حضور سایر دانش‌آموزان به من نسبت داده بود و من‌ بعد از این سؤال و رفتار وی ناراحت شده، به او و دو دانش‌آموز دیگر سیلی زده و آن‌ها را از کلاس اخراج کردم”.

این معلم در پاسخ به اینکه چگونه امکان دارد با یک سیلی این دانش‌آموز دچار شکستگی بینی و دندان بشود و شبکیه چشمش آسیب ببیند، گفت: “من فقط یک سیلی به او زدم و ممکن است بینی او از قبل دچار شکستگی بوده و خاله او که خود را جای مادرش معرفی کرده، موضوع را بغرنج‌تر ازآنچه واقع‌شده، جلوه می‌دهد!”

وی گفت: “با وجود اینکه یک سیلی بیشتر به این دانش‌آموز نزدم، اما برای اینکه زیر دِین نباشم به پدرش گفتم هزینه‌های درمان فرزندش را تقبل می‌کنم”.

امیری با اشاره به اینکه چنین رفتارهایی از جانب برخی دانش‌آموزان، آبرو و شأن معلم را زیر سؤال می‌برد، اظهار داشت: “در حال حاضر محیط آموزشی دانش‌آموزمحور شده و آبروی معلم کم‌اهمیت جلوه داده می‌شود”.

معلم مدرسه زرین دشت گفت:” امروز در حراست آموزش و پرورش پدر این دانش‌آموز در حضور بازرسان حراست، ضمن فحاشی به من حمله کرده و شدت ضربات وارده به حدی بود که عینکم شکست و انگشتان دستم دچار کبودی و جراحت شده است”.

وی افزود: “به دلیل اینکه مشغول پایان‌نامه دوره دکترا هستم، فرصت شکایت و پیگیری ندارم و از طرفی قصدم رضایت گرفتن از اولیاء دانش‌آموز است، به همین دلیل از شکایت صرف‌نظر می‌کنم”.

پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌ و پرورش فارس نیز در پی این اتفاق، نظر مدیر آموزش‌وپرورش زرین‌دشت را منتشر کرد.

غلامحسین امانت گفت: “روز سه‌شنبه هفدهم بهمن ۹۶ در پی دریافت گزارشی مبنی بر وقوع تنبیه بدنی در یکی از مدارس این شهر، تیمی متشکل از چند تن از کارشناسان آموزش‌وپرورش در مدرسه حاضر و مامور بررسی این حادثه شدند”.

وی ادامه داد: “با توجه به گزارش اولیه عنوان شد که متأسفانه این دانش‌آموز دچار صدمه از ناحیه بینی شده و خانواده دانش‌آموز شاکی معلم هستند”.

امانت گفت: “این خانواده با مراجعه به نیروی انتظامی از معلم مربوطه شاکی و پرونده‌ای تشکیل و به دادگاه ارسال کرده‌اند”.

مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان زرین‌دشت گفت: “هرچند صیانت از حریم همکاران فرهنگی وظیفه ذاتی ماست، اما پیش‌ از این طی بخشنامه‌های مکرر اشاره‌ شده که هرگونه تنبیه نیز خط قرمز آموزش‌وپرورش هست”.

وی خاطرنشان کرد: “با توجه به تشکیل پرونده در دادگاه، منتظر نتیجه هستیم و آموزش‌وپرورش نیز موضوع را از طریق مراجع ذی‌صلاح در این سازمان پیگیری می‌کند”.

امانت با ابراز تأسف از وقوع چنین حادثه‌ای در زرین‌دشت و با بیان اینکه این‌گونه اتفاقات در مدارس روالی مستمر نیست، افزود: “هتک حرمت به ساحت معلم و دانش‌آموز هرچند اندک هم باشد بسیار حساس و خط قرمز ما است”.