خانواده علی پولادی، جوانی که در بازداشتگاه جان باخت تحت فشار هستند / اظهارات متناقض مسئولین

علی پولادی پس از بازداشت در بازداشتگاه اداره آگاهی شهر چالوس جان باخت، خانواده پولادی در روز نخست واقعه در گفتگو با هرانا ضمن تایید موضوع گفتند این زندانی در زمان بازداشت در سلامت به سر می برده با اینحال در روزهای بعد مسئولان مختلف در اظهاراتی متناقض موارد مختلفی از جمله سابقه تصادف این زندانی در گذشته، بیماری صرع و همینطور ایست قلبی او را دلیل فوت او عنوان کرده اند. منابع آگاه گزارش می دهند خانواده پولادی بعد از احضار برادر مرحوم پولادی به اداره اطلاعات منطقه برای عدم گفتگو با رسانه ها و نهادهای مدافع حقوق بشر تحت فشار قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی پولادی، ۲۶ ساله اهل روستای گویتر از توابع بخش مرزن آباد شهرستان چالوس روز ۲۲ دیماه به ظن تیراندازی توسط ماموران اداره آگاهی چالوس بازداشت شد. تنها یک روز بعد به خانواده او اطلاع داده شد که علی پولادی در بازداشتگاه فوت کرده است و لازم است خانواده مراحل قانونی برای تحویل گرفتن پیکر را آغاز کنند.
برادر علی پولادی روز ۲۳ دیماه با گزارشگر هرانا گفتگو کرد و ضمن تایید این موضوع گفت که “علی دچار بیماری خاصی نبوده و در زمان بازداشت در صحت و سلامت به سر می برد.”

هر چند خانواده پولادی در همان گفتگوی اول به هرانا گفتند که این زندانی به ظن “تیراندازی” در یک پرونده اختلاف بازداشت شده است اما همزمانی فوت او در بازداشتگاه با اعتراضات اخیر کشور و جان باختن تعدادی از بازداشت شدگان در بازداشتگاهها باعث توجه خاص به پرونده او شد.
افزایش توجهات به پرونده فوت علی پولادی در اداره آگاهی به حدی رسید که مسئولان استانی بدون اینکه فرصت کافی بلحاظ زمانی برای کالبدشکافی و بررسی در اختیار داشته باشند به اظهار نظر پرداختند.

از جمله روز ۲۴ دیماه یعنی تنها یک روز پس از حادثه سرهنگ عبدالله منتظری فرمانده انتظامی شهرستان چالوس در تشریح علت مرگ “فردی که به اتهام تیراندازی در منطقه مرزن آباد” برابر دستور قضائی در بازداشت به سر می برد، گفت : این فرد روز پنج شنبه گذشته بنا به احضاریه دادگاه خود را به دستگاه قضایی معرفی و پس از صدور حکم بازداشت موقت و قرار وثیقه تحویل بازداشتگاه پلیس شد.

این مقام انتظامی در ادامه سخنانش افزود: نامبرده صبح روز شنبه ۲۳ دی ماه در بازداشتگاه فوت کرد که برابر نظریه پزشکی قانونی “علت فوت این فرد ایست قلبی” اعلام شد.

اظهار نظر در مورد دلیل مرگ تنها یک روز پس از واقعه در حالی است که در همان روز اظهار نظر مقام انتظامی یعنی ۲۴ دیماه، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران خبر جان باختن یک نفر در بازداشتگاه چالوس را تأیید کرد و گفت: پس از بررسی آزمایش‌های مختلف علت دقیق مرگ اطلاع‌رسانی می‌شود.

علی عباسی درباره مرگ یک نفر در بازداشتگاه چالوس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: جسد این فرد برای بررسی بیشتر و علت دقیق مرگ به سردخانه پزشکی قانونی نوشهر انتقال پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه این فرد سابقه تشنج داشت، افزود: آثاری از ضرب و جرح بر روی جسد این فرد مشاهده نشده است.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران نهایتا با بیان اینکه برای تعیین علت دقیق فوت کالبدشکافی انجام شد، گفت: پس از بررسی آزمایش‌های مختلف علت دقیق مرگ اطلاع‌رسانی می‌شود.

علی عباسی همچنین روز همان رو یکشنبه مورخ ۲۴ دیماه که با فارس مصاحبه کرده بود در گفت و گوی دیگری با ایرنا با “تکذیب مرگ جوان چالوسی به علت شکنجه در بازداشتگاه” افزود :‌ این جوان پس از فوتش ، هفته جاری برای تعیین علت مرگش به اداره پزشکی قانونی شهرستان چالوس منتقل و پس از انجام اقدامات تشخیصی و کالبد شکافی مشخص شد که وی یک ماه پیش به علت عارضه ناشی از تصادف شدید از ناحیه سر دچارجراحت شدید شده بود.

وی افزود : از سوی دیگر شنیده شده که این جوان سابقه بیماری صرع نیز داشته است.
اظهارات متنافص و عجولانه فوق در حالی است که در همان روز ۲۴ دیماه ایرنا گزارش داد که درپی تماس خبرنگار این رسانه با نیروی انتظامی شهرستان چالوس برای دریافت اطلاعات بیشتردر مورد این حادثه، فرمانده نیروی انتظامی منطقه از بروز چنین اتفاقی اظهاربی اطلاعی کرد.

همانطور که اشاره شد خانواده پولادی پیش تر مرگ این فرد در بازداشتگاه را در گفتگو با هرانا تایید کرده و بر “سالم بودن این بازداشت شده در زمان بازداشت” تاکید کرده بودند.
با اینحال منابع نزدیک به خانواده پولادی به هرانا گزارش دادند با توجه به افزایش حساسیت ها پیرامون این موضوع علیرغم ماهیت غیرسیاسی آن، خانواده پولادی برای عدم گفتگو با رسانه ها تحت فشار قرار گرفته اند.

از جمله گزارش شده است برادر فرد جان باخته روز سه شنبه مورخ ۲۶ دیماه به اداره اطلاعات شهر چالوس احضار و در مورد عدم گفتگو با رسانه ها و نهادهای مدافع حقوق بشر مورد تهدید قرار گرفته بود. مسئولان امنیتی شهرستان به این خانواده توصیه کرده اند صرفا از طریق مجاری قضایی پیگیر حقوق خود شوند.

توضیه پیگیری از طریق مجاری قضایی در حالی است که در میان لیست بلند بالای افراد جان باخته در اماکنی چون بازداشتگاهها در سالهای اخیر کمتر موردی را میتوان یافت که پیگیری قضایی منجر به مشخص شدن عوامل اصلی و مجازات آنان شده باشد.

لازم به توضیح است خانواده پولادی پیش تر به هرانا گفته بودند “اتهام علی که دستگیرشده بود ارتباطی به ناآرامی های اعتراضی هفته های اخیر نداشته”.

به گفته خانواده پولادی “علی در یک نزاع خانوادگی بین خودش و پسر عمویش که بر سر مالکیت یک قطعه زمین وراثتی دعوا داشته اند، به روی هم اسلحه کشیده‌ و تیراندازی میکنند”.

در پی این واقعه علی مورخ ۲۲ دیماه توسط ماموران اداره آگاهی شهر چالوس بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شد. صبح ۲۳ دیماه به خانواده او اطلاع داده شد که این جوان ۲۶ ساله در بازداشتگاه فوت کرده است. پیکر او به خانواده تحویل و روز ۲۵ دیماه به خاک سپرده شد.