ممنوع‌الخروجی زهرا نعمتی پرچم‌دار المپیک ریو از سوی همسرش

زهرا نعمتی، پرچم‌دار بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو، و قهرمان پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو در رشته تیر و کمان، از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رهام شهابی‌پور، همسر زهرا نعمتی در گفت‌وگو با ایسنا، مدعی شد: «بعد از بازی‌های پارالمپیک ریو زهرا نعمتی بنا به دلایلی منزل را ترک کرده و تا این لحظه با وجود این که چندین‌بار خواستار بازگشت او به منزل بودم از زندگی با من امتناع کرده و حتی درخواست طلاق داده است. پس از این اتفاق او را ممنوع‌الخروج کرده‌ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون‌مرزی شرکت کند. اگرچه نمی‌دانم با چه مجوزی توانست به عنوان نماینده سازمان ملل کشور را ترک کند و عازم سوییس شود.»
شهابی‌پور خاطرنشان کرد: «به هر صورت یکسری مسائل و مشکلات خانوادگی پیش آمده که قابل حل است و نیاز نیست تا حد طلاق به آن دامن زده شود.»
او تهدید کرد که «اگر نعمتی بخواهد به همین روال به مسائل دامن بزند مطالبی را عنوان می‌کند که می‌تواند تبعاتی داشته باشد.»
گفتنی است؛ شهریور ماه ۱۳۹۴، نیلوفر اردلان فوتبالیست و فوتسالیست تیم ملی زنان ایران نیز به دلیل اینکه از سوی همسرش مهدی توتونچی ممنوع الخروج شده بود نتوانست در مسابقات جام قهرمانان آسیا شرکت کند.
مهدی توتونچی همسر او گفته بود که نیلوفر اردلان باید در آغاز سال تحصیلی در کنار فرزندش باشد.
طبق قوانین ایران، زنان متاهل برای گرفتن پاسپورت باید اجازه‌نامه محضری از همسر خود داشته باشند. علاوه بر این حتی در صورت صادر شدن گذرنامه هم، همچنان همسر یک زن می‌تواند با شکایت به دادستانی او را ممنوع‌الخروج کند.
مدتی این لایحه مطرح شده بود که زنان مجرد بالای ۱۸ سال هم برای خروج از کشور باید اذن ولی را داشته باشند اما این طرح با اعتراض‌ها و مخالفت‌های بسیاری مواجه شد. گروهی از فعالان حقوق زنان در ایران با برگزاری نشست‌هایی به این لایحه اعتراض کردند و در نهایت این لایحه رد شد.
نیلوفر اردلان چند ماه بعد با نظر فدراسیون و برخی نهادهای نظارتی از کشور خارج شد و برای شرکت در تورنمنت جهانی به گواتمالا رفت.
خبرگزاری‌ها اعلام کرده بودند که نیلوفر اردلان بدون اینکه رضایت همسرش را جلب کند و با کمک نهادهای نظارتی از کشور خارج شده است.