اعزام محمدرضا نکونام ، روحانی در بند به بهداری زندان ساحلی قم

آیت الله محمدرضا نکونام، روحانی محبوس در زندان ساحلی قم، در پی وخامت حال، به بهداری این زندان، انتقال یافت.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آیت‌الله محمدرضا نکونام، که به دلیل سابقه سکته مغزی، دچار عوارضی مانند « فشارخون، بی‌حسی در سمت چپ بدن، نارسایی در کارکرد کلیه‌ها، ناراحتی چشمی » شده بود هم اکنون دچار  عارضه جدید « مشکل حاد گوارشی» شده است.
سایت کلمه، در این خصوص گزارش کرد؛ دادگاه ویژه روحانیت، در راستای فشار به این مدرس حوزه، از روز شنبه دوم اردیبهشت‌ماه، از اعزام وی، حتی به بهداری زندان نیز ممانعت به عمل آورده بود.
گفتنی است، در ماه گذشته، پزشکی قانونی برای سومین بار برای این روحانی منتقد که به ۵ سال حبس تعزیری محکوم است، عدم تحمل کیفر صادر کرد.
آیت‌الله نکونام پس‌ازآنکه از مواضع آیت‌الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، در یازده دی‌ماه سال ۹۳ بازداشت و به سلول انفرادی در زندان قم منتقل شد. وی پس از دو ماه حبس در انفرادی به دلیل سکته مغزی به بیمارستان انتقال می‌یابد. این روحانی منتقد بدون شاکی خصوصی در دادگاهی، به دو سال حبس محکوم شده که پس از اعتراض دادستانی، به پنج سال افزایش پیدا کرده است.
حکم دادگاه بدوی در شرایطی به آیت‌الله نکونام ابلاغ شده که او هوشیاری کامل نداشته و در پی سکته مغزی در بیمارستان به سر می‌برده است. این روحانی تاکنون چندین بارهم به این موضوع اعتراض کرده و دو نامه نوشته اما تاکنون جوابی از مسئولین نگرفته است.
پس از بازداشت نکونام، دادگاه ویژه روحانیت قم از توزیع رساله این روحانی جلوگیری کرده و کلیه کتاب‌های او را جمع آوری کرده است. به نوشته وب‌سایت شخصی نکونام، او بیش از یک صد مقاله و کتاب در عنوان‌های مختلف فقهی و معرفتی دارد.