محرومیت از تحصیل؛ سیاوش حیاتی به دلیل اعتقاد به آیین یارسان از ادامه تحصیل محروم شد

سیاوش حیاتی، دانشجوی ۶۱ ساله رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه و فعال یارسانی از ارائه پایان نامه و ادامه تحصیل در مقطع ارشد محروم شده است. در پیگیری های صورت گرفته توسط این شهروند دلیل این محرومیت، اذعان او به اعتقاد به آیین یارسان در حین ثبت نام عنوان شده و به وی گفته شده که تنها با تغییر این گزینه و نفی اعتقاد خود می تواند پایان نامه خود را ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیاوش حیاتی، فعال یارسانی و دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه به دلیل اعتقاد به آیین یارسان از ادامه تحصیل محروم شد.

این شهروند ۶۱ ساله که در سال ۹۶ با سهمیه استعدادهای درخشان وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه شده است، به دلیل اعتقاد به آیین یارسان از دفاع از پایان نامه خود و ادامه تحصیل محروم شده است.

این در حالی است که سیاوش حیاتی، به عنوان دانشجوی ممتاز، شرایط سهمیه استعدادهای درخشان برای تحصیل بدون کنکور در مقطع دکترا را نیز داشته است.

سیاوش حیاتی که خود نیز سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان است در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “اوایل اردیبهشت ماه دروس نظری باز شده بود و پروپوزال و پایان نامه ام نیز تصویب شده بود. در جریان ثبت نام جهت دفاع از پایان نامه به من گفته شد باید یک مقاله نیز از پایان نامه استخراج و ارائه دهم. زمانی که پیگیر شدم مسئولین گفتند بر اساس یک نامه محرمانه بر روی پرونده به علت اینکه در زمان ثبت نام دین خود را “یارسان” قید کرده ام بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و جزو ادیان رسمی کشور نبودن آیین یارسان، از تحصیل محروم و حق تحصیلات تکمیلی را ندارم”.

وی در توضیح اقدامات خود در جریان پیگیری این موضوع گفت: “نامه ای به رئیس دانشگاه نوشتم از وی خواستم پاسخگو شوند. با خودداری وی از ارائه پاسخ به معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی و مدیر کل این بخش ارجاع داده شد تا اینکه نهایتا به دانشکده رسید. از من خواستند که موضوع را رسانه ای نکنم که در درون دانشگاه مشکل را حل کنند با این حال حدود ۶ ماه در انتظار ماندم تا اینکه ترم به پایان رسید و نهایتا این محرومیت برطرف نشد”.

آقای حیاتی در همین رابطه در روزهای اخیر با انتشار نامه ای ریاست دانشگاه را به مناظره دعوت کرده بود، او در قسمتی از نامه خود گفته بود: “ریاست محترم دانشگاه رازی جناب آقای دکتر اعلمی آل آقا، جنابعالی در مصاحبه با سردبیر مجموعه رسانه های فرتاک ، آقای دارستانی ، مدعی بودید که در دانشگاه رازی دانشجوی ستاره داری وجود ندارد و برای مناظره با منتقدین اعلام آمادگی کردید . لذا این جانب سیاوش حیاتی دانشجوی بلاتکلیف ترم آخر کارشناسی ارشد علوم سیاسی، حضرتعالی را حول محور مطالب نگاشته شده در این رنجنامه به مناظره دعوت می نمایم.”

لازم به ذکر است سیاوش حیاتی که سابقا آموزگار آموزش و پرورش نیز بوده است به دلیل اعتقاد به آیین یارسان در سال ۶۱ و در جریان اخراج اقلیت های مذهبی از ادارات، موسوم به انقلاب فرهنگی (پاکسازی) اخراج شده است.

وی در تیرماه سال ۹۵، به همراه دو تن دیگر از فعالین یارسانی، همزمان با سفر رئیس جمهور وقت به کرمانشاه در اعتراض به محرومیت ها و تضییع سیستماتیک حقوق پیروان این آیین لبان خود را تا پایان سفر رییس جمهور دوخته بود.