بازداشت ۲ شهروند به اتهام قصد برگزاری مهمانی در تهران

در روزهای اخیر معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی ویژه غرب استان تهران از بازداشت ۲ شهروند به اتهام “قصد برگزاری مهمانی” خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، یک شهروند که قصد برگزاری مهمانی هالووین در یک کافی شاپ در شهر پرند را داشت به همراه صاحب کافی شاپ بازداشت شدند.

مهدی سرپناه، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی ویژه غرب استان تهران گفت: “ماموران پلیس با هماهنگی مقام قضایی برای دستگیری این فرد وارد عمل شده و با حضور در محل کافی شاپ این فرد را که برگزار کننده جشن بود به همراه صاحب کافی‌شاپ دستگیر و به مقر پلیس منتقل کردند”.

با وجود اینکه این شهروندان قبل از هرگونه اقدامی دستگیر شدند، سرپناه مدعی شده است: “این افراد قصد داشتند تا با پوشش و ظاهر ترسناک که مختص جشن هالووین است، در معابر حاضر شده و برای تفریح خود اقدام به ترساندن دیگر شهروندان کنند”.

بر اساس داده های ۳۹۰۸ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۳۹۷ (اول فروردین ۱۳۹۷ تا ۲۸ اسفند ۱۳۹۷) حداقل ۲۳۳ شهروند دیگر نیز صرف انتخاب سبک زندگی و شرکت در مهمانی‌های خصوصی در شهرهای مختلف ایران بازداشت شدند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران در اوایل سال ۱۳۹۵ گفته بود: «حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم.» او همچنین گفته بود: «آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها نمی تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد.»

لازم به ذکر است که ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است.