انتقال جمشید پیروتی و پیمان عارفی به زندان‌های مهاباد و رجایی شهر

جمشید پیروتی، زندانی سنی مذهب که در زندان اوین در حال گذراندن مدت محکومیت خود بود، روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه به زندان مهاباد منتقل شد. همزمان پیمان عارفی، زندانی سیاسی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است. آقای پیروتی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری  محکوم شده بود. پیمان عارفی در سال ۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و ابتدا به اعدام محکوم شد. حکم وی نهایتا در مرحله تجدید نظر به ۱۵ سال حبس تعزیری و تبعید کاهش پیدا کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸، جمشید پیروتی، زندانی سنی مذهب به زندان مهاباد و پیمان عارفی، زندانی سیاسی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. این دو زندانی در زندان اوین در حال گذراندن مدت محکومیت خود بودند.

جمشید پیروتی پیشتر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از سازمان های مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای پیروتی که پیشتر در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شد با تودیع قرار وثیقه آزاد و پس از تائید حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی، در خردادماه سال جاری توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت شد. وی از اوایل مهر ماه جاری به سالن ۷ اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شده بود.

آقای پیروتی، پیش از این در سال ۹۳ و در شهر مهاباد به همراه تعداد دیگری از شهروندان سنی مذهب بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

پیمان (امیررضا) عارفی در اردیبهشت ماه سال ۸۸ بازداشت شده و در دادگاه به اتهام “سب نبی” و “هواداری از انجمن پادشاهی” مورد محاکمه قرار گرفت. وی در مرحله بدوی به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به اتهام “هواداری از انجمن پادشاهی” به ۱۵ سال حبس تعزیری و تبعید محکوم شد.

این زندانی سیاسی که پیش از این نیز مدتی را به زندان رجایی شهر کرج و زندان مسجد سلیمان تبعید شده بود، در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۹۲ “ناهید رحمانی” و “زیبا صادق‌زاده” مادر و همسر خود را در راه بازگشت از ملاقات بر اثر یک سانحه رانندگی از دست داد.

زیبا صادق‌زاده، همسر پیمان عارفی که خود به همراه همسرش بازداشت شده بود نیز مدتی در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار داشته است.

وی در سال ۹۶ و در هشتمین سال حبس از بند ۷ زندان اوین به مرخصی اعزام شده بود که ماه گذشته با اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگردانده شد، وی در سالن ۹ اندرزگاه ۸ زندان اوین به سر می برد.