زوج توریست استرالیایی از زندان اوین آزاد شدند

زوج استرالیایی به نام های جولی کینگ و مارک فیرکین پس از نزدیک به ۷۰ روز از زندان اوین آزاد شدند. این دو توریست استرالیایی در تاریخ ۵ مردادماه بازداشت و ماه گذشته از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین به بندهای عمومی این زندان منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مارک فیرکین، شهروند استرالیایی و همسرش جولی کینگ طی روزهای گذشته از زندان اوین آزاد شدند.

این دو توریست استرالیایی حدود ۷۰ روز را در بازداشت به سر برده بودند.

روز جاری ماریس پین، وزیرامور خارجه استرالیا ضمن تائید خبر آزادی جولی کینگ و مارک فیرکین گفته است که “آزادی این دو شهروند استرالیایی پس از انجام مذاکرات حساس با دولت ایران صورت گرفته و تمام اتهامات این دو تن رد شده است”.

مارک فیرکین، شهروند استرالیایی و همسرش جولی کینگ که به قصد گردشگری با خودروی شخصی خود به ایران آمده بودند در تاریخ ۵ مردادماه در اطراف جاجرود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.

این شهروندان یک ماه پس از بازداشت در تاریخ ۵ شهریور از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین به بندهای عمومی این زندان منتقل شدند. جولی کینگ در بند زنان زندان اوین و همسرش مارک فیرکین در بند ۸ عمومی زندان اوین به سر می بردند.

مارک فیرکین و همسرش بر اساس تصمیم قبلی با خودروی شخصی به هندوستان، ترکمنستان و سپس به ایران سفر کردند و نهایتا در اطراف جاجرود توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند. این درحالی است که مدارک این دو شهروند به عنوان گردشگران خارجی کامل و قانونی بوده است با این حال مامورین در زمان بازداشت آنان را جاسوس خطاب کرده و همراه با رفتار خشونت آمیزی آنها را بازداشت کرده اند.

گفته می شود بازداشت این افراد به بهانه کمپ کردن در اطراف یک منطقه نظامی و اقدام به تصویربرداری هوایی در اطراف جاجرود بوده است. در پی انتشار خبر بازداشت این افراد توسط هرانا، اندکی بعد دولت استرالیا به تایید آن پرداخت و همزمان در تاریخ ۲۰ شهریورماه از بازداشت یک شهروند دیگر این کشور در ایران خبر داد.

خانم “کایلی مور-گیلبرت” استادیار دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز سومین شهروند بازداشت شده استرالیایی در ایران است. خانم مور گیلبرت، دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج است و علاوه بر شهروندی استرالیا، دارای تابعیت بریتانیایی نیز است.

گفته می شود این استاد دانشگاه از ماه ها پیش بازداشت و در زندان اوین به سر می برد با این حال اطلاعی از وضعیت فعلی و محل نگهداری دقیق وی در دست نیست.

روز جاری ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا وضعیت کایلی مور-گیلبرت را بسیار پیچیده توصیف کرده و گفته است که وی کماکان در زندان بدنام اوین است. وی همچنین گفته است که مذاکراتی طولانی در ارتباط با خانم مور-گیلبرت با دولت ایران صورت گرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۲۶ شهریورماه ضمن تائید خبر بازداشت این سه شهروند استرالیایی مدعی شده بود که “این موضوع مربوط به دو پرونده است که هر دو منتهی به صدور کیفرخواست شده است. یکی از آن‌ها ناظر بر این است که دو نفر مبادرت به عکس‌برداری از اماکن نظامی و مناطق ممنوعه داشتند که شناسایی شدند و عکس و فیلم‌هایی که با هلی شات از این اماکن گرفتند از حافظه دوربین آن‌ها به دست آمده است. پرونده دیگر نیز امنیتی و جاسوسی است که البته برای کشور دیگری غیر از کشور متبوع آن فرد انجام شده است. به هر ترتیب کیفرخواست صادر شده و در نوبت رسیدگی دادگاه و صدور رأی است”.