جلسه دادگاه شاپور احسانی راد برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاپور احسانی راد، فعال کارگری روز جاری در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. وی در تاریخ ۷ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و در تاریخ  ۱۲ شهریورماه با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه ۳۰ شهریورماه ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاپور احسانی راد، فعال کارگری برگزار شد.

بر اساس این گزارش جلسه دادگاه که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی افشاری برگزار شده حدود ۲ ساعت و سی دقیقه به طول انجامیده و صالح نیکبخت به عنوان وکیل مدافع آقای احسانی راد نیز در این جلسه دادگاه حضور داشته است. در پایان جلسه قاضی اعلام کرده است که طی هفته آتی اقدام به صدور رای خواهد کرد.

آقای احسانی راد در تاریخ ۷ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

پرونده وی پس از بازداشت به شعبه ۴ دادسرای اوین ارجاع شد و نهایتا این فعال کارگری روز سه شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

لازم به ذکر است که شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه، از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی و عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است.

این فعال کارگری پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به علت نمایندگی کردن اعتراض کارگران لوله و نورد صفا که در پی عدم پرداخت ۵ ماه دستمزد صورت گرفته بود، تحت عنوان تحریک کارگران، بازداشت و ۵ خردادماه همان سال به همراه جعفر عظیم زاده محاکمه و به زندان مرکزی ساوه منتقل شد. وی نهایتاً در تاریخ ۲۰ خردادماه با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

بر اساس حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ساوه در سال ۹۵، شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” هر کدام به ۱۱ سال حبس محکوم شدند. این دو فعال کارگری نهایتا به موجب دادنامه صادره از شعبه هشت دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی که در تاریخ ۱ خردادماه ۹۶ به آنان ابلاغ شد، از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام”  تبرئه شدند.