مرخصی کوتاه مدت علی باقری در پی درگذشت خواهر

علی باقری، فعال مدنی شهرستان شازند که روز یکشنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اراک منتقل شده بود، روز جاری در پی مرگ خواهرش به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. بازداشت آقای باقری که با وخامت حال عمومی خواهرش همراه شده بود، جهت اجرای حکم ۴ سال و شش ماه حبس تعزیری او صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸، علی باقری، فعال مدنی شهرستان شازند از زندان اراک به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای باقری، اعزام به مرخصی ۳ روزه وی در پی مرگ ناگهانی خواهرش بر اثر سکته مغزی صورت گرفته است. بازداشت آقای باقری با وخامت حال عمومی خواهرش همراه شد.

علی باقری روز یکشنبه ۳ شهریورماه ۹۸، بازداشت و روانه زندان اراک شده بود. بازداشت این فعال مدنی پس از اینکه به همراه همسر خود از یک فروشگاه خارج می شد توسط ۴ تن از مامورین نیروهای امنیتی صورت گرفته بود. این اقدام در ارتباط با اجرای حکم حبس ۴ سال و شش ماه او بوده است در حالی که بنا به تشخیص پزشک آقای باقری به دلیل فشار خون بالا تحمل حبس را نداشته و باید مدام تحت نظر پزشک باشد.

بر اساس دادنامه شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ علی باقری از بابت اتهام توهین به رهبری به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. با استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۴ سال و شش ماه در ارتباط با وی قابل اجرا بوده است.

وی در مرحله بدوی در این پرونده به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

لازم به ذکر است علی باقری که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود در بخش اول این پرونده نیز به ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و در تاریخ ۲۵ آذرماه سال گذشته جهت تحمل حبس راهی زندان اراک شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۵ فروردین ماه با شامل شدن عفو از این زندان آزاد شد.