کشته و زخمی شدن ۳ کولبر در مناطق مرزی آذربایجان غربی

طی روزهای گذشته در پی شلیک نیروهای مرزبانی یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ارومیه زخمی شده و دو کولبر دیگر نیز به همین شیوه در شهرستان اشنویه جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در دهستان برادوست از توابع ارومیه در اثر تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران یک کولبر از ناحیه‌ی ران به شدت زخمی شد.

هویت کولبر زخمی شده، “صادق اورازی” فرزند هارون احراز شده که در جاده‌ مرزی منتهی به روستای سیارک هدف قرار گرفته شده است.

در خبری دیگر روز سه‌شنبه ۲۹ مردادماه، یک کولبر به نام “محمد حمی‌زاده” فرزند یونس از اهالی روستای ماته‌خرپه از توابع دهستان چهریق سلماس بر اثر شلیک همین نیروها در ارتفاعات مرزی کیله‌شین از توابع اشنویه جان خود را از دست داد.

پیش از آن شب یکشنبه ۲۰ مردادماه، در حادثه‌ی مشابه دیگری، یک کولبر به نام “سعید حسن‌پور” ۴۴ ساله از اهالی روستای کانی رش از توابع دهستان هق اشنویه در ارتفاعات کیله‌شین جان خود را از دست داده بود.

در این گزارش آمده است که این کولبران در هر سه مورد، بدون اخطار قبلی از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته شده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.