شاپور احسانی راد به بند عمومی زندان اوین منتقل شد

شاپور احسانی راد، فعال کارگری روز گذشته طی تماسی تلفنی از انتقالش به بند عمومی زندان اوین خبر داد. وی در تاریخ ۷ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز پنجشنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸، شاپور احسانی راد طی تماسی تلفنی از انتقالش به بند عمومی زندان اوین خبر داد.

بر اساس این گزارش، شاپور احسانی راد از زمان بازداشت تاکنون ممنوع الملاقات بوده و تنها چند تماس کوتاه تلفنی با خانواده خود داشته است.

علیرغم پیگیری‌ها و مراجعات مکرر خانواده احسانی راد به دادسرای اوین و دفتر دادیار ناظر بر زندان، تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در خصوص اتهامات انتسابی و دلیل بازداشت این فعال کارگری به دست نیامده است.

آقای احسانی راد در تاریخ ۷ مردادماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

گفته می شود که پرونده وی به شعبه ۴ دادسرای اوین ارجاع و بازپرس پرونده برای آزادی وی قرار وثیقه صادر کرده است، با این حال تاکنون از آزادی‌اش جلوگیری شده است.

لازم به ذکر است که شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه، از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی و عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است.

این فعال کارگری پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به علت نمایندگی کردن اعتراض کارگران لوله و نورد صفا که در پی عدم پرداخت ۵ ماه دستمزد صورت گرفته بود، تحت عنوان تحریک کارگران، بازداشت و ۵ خردادماه همان سال به همراه جعفر عظیم زاده محاکمه و به زندان مرکزی ساوه منتقل شد. وی نهایتاً در تاریخ ۲۰ خردادماه با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

بر اساس حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ساوه در سال ۹۵، شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” هر کدام به ۱۱ سال حبس محکوم شدند.

این دو فعال کارگری نهایتا به موجب دادنامه صادره از شعبه هشت دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی که در تاریخ ۱ خردادماه ۹۶ به آنان ابلاغ شد، از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام”  تبرئه شدند.