یک ماه پس از بازداشت؛ سرنوشت پرابهام هانی و هود یازرلو در زندان اوین

با گذشت یک ماه از بازداشت زندانیان سیاسی سابق دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، همچنان اطلاعی از وضعیت و دلیل بازداشت آنها در دست نیست. علیرغم پیگیری مکرر خانواده یازرلو و مراجعه به دادسرای اوین و نهادهای امنیتی، مسئولان به بهانه ممنوع الملاقات بودن آنها، پاسخ روشنی در ارتباط با آنان نداده اند. هانی یازرلو از نارسایی جدی قلب رنج می برد و بخصوص در بازداشت پیشین به دلیل محرومیت از دسترسی به قرص های خود جانش در معرض خطر قرار گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم گذشت یک ماه از بازداشت هانی و هود یازرلو، تاکنون پاسخ روشنی توسط مسئولین زندان اوین در ارتباط با وضعیت جسمی و سلامت آنان به خانواده یازرلو داده نشده است.

در مراجعه روز یکشنبه خانواده یازرلو به شعبه ۶ دادسرای اوین به ریاست بازپرس جعفری، که در حال حاضر مسئول رسیدگی به پرونده است صرفا به آنها گفته شد این افراد ممنوع الملاقات هستند و اطلاعات بیشتری هم نمیتوانیم در اختیار بگذاریم.

در ادامه پیگیری های خانواده یازرلو از نهادهای امنیتی، روز گذشته در پاسخ به پافشاری خانواده برای کسب اطلاع از وضعیت این دو زندانی مسئولان مورد سئوال، از بیان هرگونه جزییات در خصوص سلامتی آنان خودداری کرده اند. بی خبری از وضعیت این افراد در کنار بیماری قلبی آقای یازرلو باعث نگرانی روزافزون خانواده وی شده است.

لازم به ذکر است دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. مدتی پس از بازداشت، این پدر و فرزند با منزل خود تماس های تلفنی کوتاه و جداگانه ای گرفتند، در این تماس دکتر یازرلو از حضور خود در بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد اما هود قادر به تشخیص محل نگهداری خود نشد.

در خصوص وضعیت سلامتی دکتر هانی یازرلو  گفتنی است وی از بیماری قلبی رنج می‌برد و آخرین عمل جراحی قلب باز خود را، حدود ۱۵ سال پیش انجام داده است. با توجه به اینکه عمر رگ‌های پیوند شده حدود ۱۰ سال است، به همین دلیل وی باید تحت مراقبت پزشک متخصص قلب قرار گرفته و در صورت لزوم مجددا جراحی قلب باز روی وی صورت گیرد. تعدادی از رگهای قلب او گرفتگی دارد و به شدت به قرص های خود و استفاده منظم از آنها نیاز دارد. دکتر هانی یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود.

لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی  ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزادشد.

هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.

حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.