کشته و زخمی شدن دو کولبر در در مناطق مرزی مریوان و خوی

طی امروز و روز گذشته در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی مریوان و خوی، یک کولبر کشته و یک تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز جمعه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸،  نیروهای سپاه پاسداران در منطقه‌ی مرزی قطور از توابع شهرستان خوی، به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند و در نتیجه یک کولبر از ناحیه‌ی ران به شدت زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شد.

هویت فرد زخمی شده “ناجی ابوبکری، فرزند صبری” احراز شده است.

در گزارشی دیگر روز گذشته، پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸ ،در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران، در نزدیکی روستای مرزی “قامیشلە” از توابع بخش سرشیو، یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت فرد کشته شده ”اسماعیل ساوجی‌نژاد، ۱۶ ساله” احراز شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه های گذشته گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

اسماعیل ساوجی‌نژاد