یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

سحرگاه روز پنجشنبه حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود، در زندان زنجان به اجرا درآمد. همزمان یک زندانی دیگر با اخذ مهلت از شکات پرونده به بند خود بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز گذشته، پنج‌شنبه ۳ مردادماه ۱۳۹۸، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد.

هویت این زندانی که با اتهام “قاچاق مسلحانه مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود حشمت ایمانی، ۳۴ ساله احراز شده است. وی از سال ۱۳۹۴ بازداشت و در زندان بسر برده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “حشمت ایمانی به اتهام حمل مواد مخدر از نوع  شیشه به مقدار ۹ کیلوگرم  و ۲ کیلو و دویست گرم هروئین و سه قبضه کلاشینکف بازداشت شد. وی در شهر قدس کرج بازداشت شد و پرونده‌اش در شعبه ۳ دادگاه عمومی و انقلاب شهر قدس رسیدگی و به اعدام محکوم شد و حکمش در دیوان نیز تایید شد. اما به دلایل نامعلومی او را به زندان زنجان منتقل کردند”.

این زندانی روز سه‌شنبه ۱ مرداد ماه، به همراه یک زندانی دیگر به‌نام کامران نصیری‌فر، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. نصیری‌فر که با اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شده بود موفق به اخذ مهلت از شکات پرونده شد و به بند خود بازگشت.

اعدام حشمت ایمانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.