معوقات مزدی کارگران شرکت نامی طیور گلستان و کارخانه قند فسا/ بیکاری فعالان مصالح ساختمانى در شیراز

این کارگران گفتند : “ما فقط حقوق می گیریم و از عیدی، پاداش، سنوات و … خبری نیست و بعضا حقوق ماه اسفند که برای خرید شب عید است را یک ماه بعد عید می‌گیریم”.

برخی از آنها گفته‌اند که ۱۰ سال است بجز حقوق چیز دیگری نگرفته‌اند و به اداره کار هم گفته‌اند اما هنوز جواب قانع کننده ای دریافت نکرده اند.

بیکاری نیمی از فعالان مصالح ساختمانى در شیراز

به گزارش ایلنا، رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز با بیان اینکه بسیاری از فعالان مصالح ساختمانى شیراز بیکار شده‌اند، گفت: “نیمى از فعالان رسته عایق رطوبتى به مشاغل کاذب روى آورده‌اند و برای امرار و معاش و گذران امور خانواده مشاغلى مانند بار فروشى و دست فروشى میوه را انجام مى دهند”.

پرویز حسین‌پور با بیان اینکه بازار مصالح ساختمانى شیراز نسبت به سال گذشته هیچ رونقى نداشته است، افزود: “افزایش قیمت مصالح ساختمانى در شیراز سبب شده کار براى فعالان این صنف دشوار شود، به‌طورى که قیمت محصولاتى مانند گچ کازرون به صورت هیجانى افزایش یافته است و گرانى این محصول نارضایتى مردم را به دنبال دارد”.

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز گفت: “زمانى که ساختمان‌سازى در شیراز رونق داشت اوضاع صنف مصالح ساختمانى خوب و مناسب بود، اما در چند سال گذشته تاکنون ۶۰ درصد از ۹۰۰ عضو فعال اتحادیه مصالح ساختمانى به دلایل متعدد از ادامه فعالیت صرف نظر کرده و پروانه خود را باطل کرده‌اند”.

وى با اشاره به اینکه قیمت سیمان در سال جارى با افزایش ۱۰ درصدى مواجه بوده است، ادامه داد: “صحبت‌هایى مبنى بر گرانى و افزایش ۳۰ درصدى قیمت این محصول در محافل گوناگون عنوان مى‌شود این در حالى است که قیمت سیمان از تنى ۱۸۰ هزار تومان به ۲۴۰ هزار تومان رسیده است”.

وى با بیان اینکه رکود در ساخت و ساز باعث شده که بازار مصالح ساختمانى شیراز با کسادى بى سابقه‌اى مواجه شود، گفت: “این مهم در سال ۹۷ سبب تعطیلى ۲۵ درصد از واحدهاى فروش مصالح ساختمانى در شیراز شده و این در حالى است که از سال ۹۵ تاکنون به دلایل متفاوتى مانند رکود در صنعت ساختمان، حدود ۵۰ درصد از فعالان این صنف مغازه‌هاى خود را تعطیل کرده‌اند”.

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز با اشاره به اینکه مصالح ساختمانى یکى از فاکتورهاى گرانى مسکن به شمار مى‌رود، تصریح کرد: “مسایل زیادى دست به دست هم داده که قیمت ساختمان در شهر شیراز افزایش پیدا کند”.

وى با بیان اینکه قیمت گچ نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد گران شده است، خاطر نشان کرد: “برای رفع این بحران مکاتبات زیادى را با سازمان صمت استان انجام دادیم اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخى از سوى این سازمان به ما اعلام نشده است”.

حسین پور با بیان اینکه قیمت ماسه هم با افزایش ۱۰۰ درصدى در سال جارى مواجه شده، ادامه داد: “نابسامانى‌هاى موجود در بازار تنها عامل گرانى مصالح ساختمانى محسوب مى‌شود، چرا که محصولاتى مانند سیمان، گچ، ماسه و …. هیچ ارتباطى با ارز و نرخ دلار ندارند”.

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز خاطر نشان کرد: “قیمت یک کامیون ماسه حدود ۱۴۰ هزار تومان بود اما در حال حاضر قیمت این محصول ۳۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه قند فسا

به گزارش تسنیم، کارگران کارخانه قند فسا ۳ ماه است که حقوق خود را دریافت نکردند و با وجود اعتراض‌های متعدد و تجمع در تاریخ ۲۸ فروردین و وعده‌های مسئولان این شهر هنوز مطالبات‌شان پرداخت نشده است.

یکی از کارگران قدیمی این کارخانه از وضعیت نامناسب کارگران خبر داد. وی از ذکر نامش در گزارش واهمه دارد و می‌گوید: “می‌ترسم همین آب باریکه را نیز در سن ۵۰ سالگی از دست بدهم”.

به گفته این کارگر تا پیش از واگذاری به بخش خصوصی حمایت بیشتری از کارگر می‌شد و امنیت شغلی برای کارگران فراهم بود اما از دی ماه ۹۵ که به بخش خصوصی واگذار شده، هر روز یک مشکل داریم.

بر اساس گفته‌های کارگران نظارتی بر فعالیت کارخانه نیست و صاحبان کارخانه نیز هر ۲ تا ۳ ماه دستمزد کارگر را پرداخت نمی‌کنند. کارگر با سابقه گزارش ما نیز بر این امر صحه می‌گذارد و از عدم پرداخت حقوق از فروردین امسال سخن می‌گوید که با پایان یافتن خردادماه ۳ ماه می‌شود که کارگران کارخانه قند فسا حقوقی دریافت نکردند.

این وضعیت در حالی است که همه ما شاهد افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در جامعه هستیم. به نظر می‌رسد مشکل کارخانه قند فسا تنها ناتوانی در پرداخت حقوق کارگران نیست. بر اساس اظهارات کارگران در یک سال گذشته کارخانه با همه ظرفیت خود کار نکرده است. آنان می‌گویند: از سال ۹۷ تولید نداشته‌ایم و یک ماه کامل کار نکردیم.

به گفته کارگر کارخانه قند فسا در مجموع کارخانه شاید ۲۰ نفر واقعا کاری برای انجام دادن داشته باشند و صاحبان کارخانه برای اینکه به مسئولان شهرستان و استان بگویند، کارخانه فعال است آن را تعطیل اعلام نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی از کارگران تنها راه درآمدشان همین راه است، می‌افزاید: “کارگران کارخانه قند فسا نه درآمدی دارند و نه راه چاره‌ای بارها هم اعتراض کردیم و حتی مقابل فرمانداری هم تجمع کردیم اما نتیجه نداشته است”.

کارگران از عدم حمایت از سوی نماینده و فرماندار شهرستان به شدت گلایه دارند چراکه به گفته آنان این ۲ مسئول نقش مهمی در واگذاری کارخانه به بخش خصوصی داشتند و در ابتدای این امر وعده دادند که اوضاع کارگران بهتر از گذشته می‌شود.

به گفته کارگر کارخانه قند فسا بسیاری از کارگران سن بالایی دارند و نزدیک به ۲۰ سال است که در این کارخانه سابقه کار دارند و اگر بخواهند با اینجا تسویه کنند، نمی‌توانند شغل دیگری انجام دهند.

با وجود تماس‌های مکرر در طول یک هفته گذشته با فرماندار شهرستان فسا و مدیر کارخانه قند فسا هیچ یک پاسخگو نبودند تا هم درباره معوقات کارگران و هم ادعای نیمه تعطیل بودن کارخانه اظهار نظری کنند.

فعالیت کارخانه قند فسا از سال ۹۲ متوقف شد و ۱۵۰ کارگر بیکار شدند اما این کارخانه در سال ۹۶ به بخش خصوصی واگذار شد و با سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیارد تومانی فعالیت خود را مجددا از سر گرفت.

فسا شهرستانی واقع در استان فارس می‌باشد.