فقدان ایمنی کار؛ مرگ یک کارگر در مازندران

امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، یک کارگر معدن در استان مازندران بر اثر ریزش آوار جان خود را از دست داد. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ روابط عمومی مرکز فوریت های پزشکی مازندران، از مرگ یک کارگر بر اثر ریزش معدن در این استان خبر داد.

روابط عمومی مرکز فوریت های پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در تشریح این خبر بیان کرد، این حادثه حوالی ساعت ۱۸ امروز در معدنی واقع در جاده چمستان به آمل رخ داد.

بر اساس این گزارش، بلافاصله تیم پایگاه اورژانس بنفشه ده به محل حادثه واقع در که معدن همصفا نام دارد، اعزام شد.

در این حادثه یک مرد ۶۵ ساله که در حین کار در داخل معدن بود در اثر ریزش آوار بر روی سرش دچار خفگی شده بود که توسط افراد حاضر از داخل معدن خارج شد و تیم اورژانس هم پس از ورود به صحنه و ارزیابی مصدوم دریافتند که مصدوم فاقد هرگونه علائم حیاتی است و بلافاصله اقدامات پیشرفته احیا قلبی ریوی را آغاز کردند و این اقدامات در مرکز درمانی هم ادامه یافت ولی فایده ای نداشت.

وجود دهها معدن شن و ماسه و واریزه های کوهی در شهرستان های ۲۲ گانه مازندران علاوه بر مشکلات زیست محیطی، تجاوز به منابع طبیعی و ایجاد آلودگی‌های مختلف، در سال‌های اخیر مشکل جدیدی به نام ریزش به خاطر بهره برداری غیر اصولی نیز به استان اضافه کرده‌اند.

مسیر جاده آمل به چمستان ، جاده هراز و جاده سوادکوه بالاترین تراکم معادن شن و ماسه و واریزه های کوهی مازندران را دارند.

اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته نیز ریزش معدن در منطقه لاویج شهرستان نور سبب مرگ یک کارگر و زخمی شدن سه نفر دیگر شده بود.